Leki i suplementy

Leki i suplementy

Kilka czynników odróżnia te dwa produkty, w tym ich regulacje FDA, dobre praktyki wytwarzania i korzyści płynące z każdego z nich. Dobre praktyki produkcyjne mają zastosowanie do leków i suplementów, ale przepisy dotyczące leków i suplementów różnią się nieznacznie. Na przykład, podczas gdy oba muszą odpowiadać poziomom składników na etykietach, producenci leków muszą otworzyć dokumentację produkcyjną do wglądu. Chociaż suplementy i leki wykorzystują te same procesy produkcyjne, FDA ma inne uprawnienia do oceny ich korzyści. Lekarz lub farmaceuta powinien skonsultować się z dietetykiem lub innym pracownikiem służby zdrowia, jeśli podejrzewa się, że przyjmuje się któryś z tych produktów.

Prezentowany artykuł jest dowodem owocnej współpracy z ios-warsaw.pl

Interakcje między lekami i suplementami

Być może przyjmujesz leki lub suplementy. Przyjmowanie jednego lub więcej z nich razem może zakłócać terapię lekową, powodując niedokładny wynik testu. Twój dostawca usług zdrowotnych może pomóc Ci uniknąć potencjalnych interakcji leków, wyjaśniając ryzyko i korzyści wynikające z ich stosowania. Może to być również okazja do zadawania pytań. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że niektóre suplementy mogą wpływać na poziom innego leku w organizmie. Przed przyjęciem jakichkolwiek suplementów porozmawiaj z lekarzem o możliwym ryzyku związanym z przyjmowaniem tych produktów razem.

W jednym z badań stwierdzono, że kilka suplementów diety może wchodzić w interakcje z lekami na receptę. Do najczęstszych suplementów diety, które potencjalnie wchodziły w interakcje z lekami, należały czosnek, miłorząb japoński, dziurawiec i glukozamina. Większość interakcji dotyczyła leków na receptę lub innych klas leków, z wyjątkiem witamin i minerałów. Jednoczesne przyjmowanie dwóch lub więcej suplementów może prowadzić do niebezpiecznej sytuacji.

Badania przedrynkowe

Chociaż istnieje kilka opcji sposobu, w jaki FDA wymaga badań przedrynkowych dla leków i suplementów, nie ma jednego podejścia, które będzie działać najlepiej dla każdej firmy. Na przykład, jedno podejście może wymagać testów przedrynkowych w celu określenia bezpieczeństwa produktu przed jego sprzedażą. Drugie podejście ograniczałoby sprzedaż produktu do lekarzy i farmaceutów, ale pozwalałoby konsumentom spożywać go bez pełnej oceny bezpieczeństwa. Oba podejścia mają swoje wady.

Wymagania dotyczące etykietowania

Chociaż witaminy, minerały i inne suplementy diety muszą być oznakowane jako takie, etykiety tych produktów są znacznie bardziej mylące niż etykiety żywności. Produkty te muszą być oznakowane nazwą produktu lub jego zwyczajową nazwą, która jest znana jako oświadczenie o tożsamości. Oświadczenie o tożsamości powinno również zawierać ilość produktu na porcję, jeśli ma to zastosowanie. Dodatkowo, suplementy jednoskładnikowe muszą podawać dawkę witaminy w miligramach. Ilość netto powinna być wagą lub objętością pojemnika, lub liczbą tabletek.

Oprócz wymogów dotyczących etykietowania leków, wiele produktów żywnościowych i suplementów musi zawierać nazwy składników oraz panel faktów żywieniowych. W celu zapewnienia, że konsumenci otrzymują odpowiednią ilość składników, producenci muszą również przestrzegać standardów USP. Podczas gdy niektórzy producenci porzucili tę praktykę, inni nadal umieszczają oznaczenie USP po nazwie składnika. Przykładem tego jest środek antyseptyczny pierwszej pomocy, który może nosić nazwę „USP”.

Efekty uboczne

Przyjmując leki na receptę, zapytaj swojego pracownika służby zdrowia o możliwe efekty uboczne i sposoby ich unikania. Etykieta lub ulotka dołączona do opakowania zawiera listę możliwych skutków ubocznych każdego leku, jak również ewentualne środki ostrożności, które należy podjąć. Ponadto, jeśli masz alergie, porozmawiaj z farmaceutą lub lekarzem o możliwych interakcjach leku. Etykieta leku lub ulotka dołączona do opakowania zawiera również listę potencjalnych działań niepożądanych, takich jak reakcje alergiczne. Reakcje te mogą obejmować od łagodnego swędzenia i wysypki do ciężkiej reakcji anafilaktycznej.

Przyjmowanie leków może mieć liczne skutki uboczne, z których niektóre są poważne. Wiele leków ma określone dawki, a leki te mogą wchodzić w interakcje z innymi substancjami, powodując poważne skutki uboczne. Z kolei suplementy mogą zwiększyć lub zmniejszyć ilość leku w Twoim organizmie. W zależności od interakcji, może być konieczne skonsultowanie się z lekarzem na temat skutków ubocznych przed rozpoczęciem przyjmowania jakiegokolwiek leku. Na przykład, picie soku grejpfrutowego może zwiększyć poziom niektórych leków na cholesterol i ciśnienie krwi.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *