Jakie jest prawidłowe dawkowanie witaminy D?

Jakie jest prawidłowe dawkowanie witaminy D?

Istnieje kilka czynników, które należy rozważyć przy wyborze suplementu witaminy D. Po pierwsze, suplementacja witaminą D nie powinna być kontynuowana przez dłuższy okres czasu. Wyższa dawka powinna być przyjmowana przez kilka miesięcy, zanim obniży się jej ilość do poziomu podtrzymującego. Większe dawki powinny być stopniowo zmniejszane, ponieważ organizm dostosowuje się do nich. W tym artykule przedstawiono niektóre z możliwych skutków ubocznych zbyt dużej ilości witaminy D.

Prezentowana treść powstała dzięki współpracy z okiemdentystki.pl

10 mcg (400 IU)/dobę uzupełniająca witamina D dla niemowląt

AAP zaleca uzupełnianie niemowlęcia 10 mcg (400 IU), czyli 400 IU, witaminy D dziennie, niezależnie od tego, czy jest karmione piersią, czy nie. Niemowlęta powinny również otrzymywać tę witaminę codziennie, jeśli nie piją codziennie 1000 ml preparatu wzmocnionego witaminą D. Według danych NHANES 2009-2016 20,5% niemowląt karmionych piersią otrzymywało również suplementy witaminy D.

Do ukończenia przez dziecko 1. roku życia zaleca się przyjmowanie suplementu witaminy D w ilości 10 mcg/dobę. Rodzice mogą kupić krople witaminy D w gabinecie pediatry. Suplementy witaminy D mogą również pomóc dziecku karmionemu piersią uzyskać wystarczającą ilość żelaza, ponieważ jego rezerwy żelaza są niskie po urodzeniu. Jednak suplementacja żelaza u niemowląt powinna być wprowadzona poprzez dostarczanie pokarmów uzupełniających, które zawierają żelazo.

Oprócz suplementów witaminy D, Endocrine Society zaleca, aby dzieci i dorośli przyjmowali suplement witaminy D. Dzieci potrzebują około 25 mcg (1 000 j.m.) dziennie, natomiast dorośli od 37,5 do 50 mcg (1 500-2 000 j.m.) dziennie. Rząd Wielkiej Brytanii zaleca, aby niemowlęta otrzymywały minimum 10 mcg (400 IU) dziennie.

Należy pamiętać, że suplementowana witamina D nie zastępuje odpowiedniej ilości wapnia w diecie. Odpowiednia podaż wapnia i witaminy D jest niezbędna do uzyskania odpowiedniej odpowiedzi klinicznej z terapii. Toksyczność witaminy D może utrzymywać się do 2 miesięcy po odstawieniu leku. Dorośli pacjenci z grupy wysokiego ryzyka mogą wymagać dodatkowych suplementów, takich jak hormon przytarczyc lub dihydrotachysterol.

Dodawanie witaminy D do żywności nazywane jest fortyfikacją. Może to pomóc w uzupełnieniu poziomu witaminy D, ale jest mało prawdopodobne, aby było to wystarczające dla niemowląt. Jeśli podejrzewasz, że Twoje dziecko ma niedobór tej niezbędnej witaminy, konieczne może być codzienne uzupełnianie jej niedoboru. Jednak pokarmy stałe również mogą dostarczyć dziecku niezbędną dzienną dawkę witaminy D. Pokarmy bogate w witaminę D to m.in. łosoś, żółtka jaj i pokarmy wzbogacone.

W dekadzie pomiędzy 2003-2014 poziom witaminy D w Stanach Zjednoczonych był stabilny. Niemowlęta z niedoborem były podatne na problemy z kośćmi. Dieta bogata w witaminę D powinna być wdrożona we wczesnym okresie życia. Suplementacja 10 mcg (400 IU)/dzień pomoże niemowlęciu rozwinąć zdrową strukturę kości i dorastać.

Wpływ nadmiernej ilości witaminy D na utratę masy ciała

Chociaż zalecane dzienne spożycie witaminy D wynosi 600 IU dziennie dla dorosłych poniżej 70 roku życia, niedawny opis przypadku przedstawia 73-letniego mężczyznę, u którego rozwinął się toksyczny poziom tego składnika po przyjmowaniu 10 000 IU witaminy D dziennie przez kilka lat. Ponadto, inny opis przypadku opisuje 56-letnią kobietę, która przyjmowała ponad milion IU witaminy D dziennie przez 20 miesięcy i była hospitalizowana z powodu nudności i wymiotów. Chociaż zalecane dzienne spożycie 4000 IU witaminy D jest wysokie, skutki nadmiernego spożycia nie są znane, dopóki badacze nie przyjrzą się podstawowym przyczynom tej toksyczności.

Oprócz powodowania przyrostu masy ciała, niedobór witaminy D może powodować poważne problemy zdrowotne, takie jak wysokie ciśnienie krwi i choroby serca. Osoby z niskim poziomem witaminy D są bardziej zagrożone tymi schorzeniami niż osoby z wysokim poziomem. Na szczęście łatwo jest zwiększyć poziom witaminy D w diecie bez wpływu na wagę. W rzeczywistości wapń jest jednym z najlepszych źródeł witaminy D w diecie.

Naukowcy stwierdzili, że osoby z niskim poziomem witaminy D mają niższy jej poziom we krwi niż osoby z wysokim poziomem witaminy D. Dzieje się tak dlatego, że mają one wyższy poziom tłuszczu i wątroby, które uniemożliwiają wchłanianie witaminy D. Badacze zastrzegają jednak, że konieczne są dodatkowe badania, które potwierdzą ich wyniki. Na razie spożywanie 4000 IU witaminy D dziennie może pomóc osobom otyłym w utracie wagi. Do tego czasu należy przeprowadzić dalsze badania, aby potwierdzić wyniki obecnej metaanalizy.

Oprócz zwiększenia ryzyka rozwoju hiperkalcemii, nadmiar witaminy D może powodować problemy z nerkami. Jeśli masz zbyt dużo witaminy D we krwi, Twoje nerki mogą ulec uszkodzeniu, co prowadzi do częstych wycieczek do łazienki i zwiększonej utraty płynów. Nadmiar witaminy D może również wpływać na Twoje serce, powodując nieregularne bicie serca, wysokie ciśnienie krwi i ból w klatce piersiowej. Lekarz może zalecić unikanie przyjmowania suplementów zawierających duże ilości witaminy D.

W jednym z badań suplementacja witaminą D zmniejszyła średnie BMI, stosunek talii do bioder i indeks glikemiczny. Zmniejszyła również poziom CRP i BP u osób otyłych. Dodatkowo kobiety przyjmujące suplementy witaminy D doświadczyły znaczących spadków BMI i tkanki tłuszczowej w porównaniu z grupą placebo. W rzeczywistości wyższy poziom witaminy D był związany z mniejszym przyrostem masy ciała w ciągu 4,5 roku, w porównaniu z osobami z normalnym poziomem witaminy D.

Oprócz znaczenia w utrzymaniu zdrowych kości i zębów, witamina D wspomaga również wchłanianie wapnia. Bez wystarczającej ilości witaminy D możesz rozwinąć osteoporozę i cierpieć z powodu złamań kości. Co więcej, witamina D pomaga również w optymalnym funkcjonowaniu Twojego układu odpornościowego. Dodatkowo pomaga organizmowi wchłaniać wapń z pożywienia. Wpływ nadmiernych ilości witaminy D na utratę wagi nie został jeszcze w pełni poznany.

Skutki uboczne przyjmowania zbyt dużej ilości witaminy D

Przedawkowanie witaminy D może prowadzić do hiperkalcemii i związanych z nią objawów. Objawami zbyt dużej ilości wapnia we krwi są częste oddawanie moczu i pragnienie. Wapń we krwi może uszkodzić serce i nerki oraz spowodować wysokie ciśnienie krwi i dezorientację. Nadmiar wapnia może również powodować problemy z kośćmi i nerkami. Jeśli przyjmujesz zbyt dużo witaminy D, powinieneś skonsultować się z lekarzem. Skutki uboczne zbyt dużej ilości witaminy D mogą również wpłynąć na Twój układ pokarmowy.

Gdy masz zbyt dużo witaminy D w organizmie, pojawienie się efektów może potrwać dłużej. Niektórzy ludzie doświadczyli dezorientacji i nudności podczas przyjmowania dużych dawek witaminy D. Inne objawy mogą pojawiać się wolniej, ale powinieneś zgłosić się do lekarza, aby uniknąć komplikacji. Jeśli podejrzewasz, że doświadczasz któregoś z tych objawów, powinieneś natychmiast przerwać przyjmowanie witaminy D i skonsultować się z lekarzem. Podczas gdy zbyt duża ilość witaminy D może powodować problemy, zbyt mała może być równie niebezpieczna.

Jeśli spędzasz większość dnia w pomieszczeniach zamkniętych, nie otrzymujesz wystarczającej ilości witaminy D ze światła słonecznego. Twój organizm przetwarza obojętną formę witaminy D w formę aktywną. Zbyt duża ilość witaminy D w organizmie jest znana jako przedawkowanie witaminy D. Nie powinieneś przekraczać zalecanego dziennego spożycia (RDA) 600 jednostek międzynarodowych dziennie. Nadmierne spożycie witaminy D może prowadzić do kilku skutków ubocznych, w tym ataksji, utraty koordynacji,.

U osób dorosłych należy przyjmować 600 IU witaminy D dziennie. U dzieci i niemowląt należy przyjmować nie więcej niż 25 mikrogramów. U dorosłych można bezpiecznie przyjmować do 10 000 IU dziennie. Należy jednak skonsultować się z lekarzem, jeśli jesteś w ciąży lub karmisz piersią. W przypadku jakichkolwiek obaw, należy zasięgnąć porady lekarza przed podjęciem jakichkolwiek suplementów witaminy D. W każdym przypadku ważne jest, aby upewnić się, że ilość przyjmowanej witaminy D jest dla Ciebie odpowiednia.

Aby zmniejszyć ryzyko przedawkowania witaminy D, pacjenci powinni być edukowani na temat możliwych skutków ubocznych nadmiernych dawek witaminy D. Ponadto pacjenci powinni być edukowani na temat znaczenia przestrzegania zaleceń lekarza. Należy również regularnie sprawdzać, czy otrzymujesz wystarczającą ilość witaminy D. Ale uważaj na przedawkowanie witaminy D! Podobnie jak w przypadku innych suplementów, witamina D może powodować niekorzystne skutki uboczne. W tym artykule omówiono niektóre skutki uboczne zbyt dużej ilości witaminy D.

Objawy toksyczności witaminy D to kombinacja oznak i objawów. Każda osoba może doświadczać tych objawów inaczej, dlatego ważne jest, aby postępować zgodnie z zaleceniami lekarza. Należy zauważyć, że witamina D jest niezbędnym składnikiem odżywczym dla zdrowych kości. Należy jednak pamiętać, że suplementy witaminy D są przeznaczone do zwalczania niedoboru witaminy D, który może prowadzić do objawów depresji i choroby afektywnej sezonowej.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *