Jakie suplementy diety należy przyjmować w ciąży?

Jakie suplementy diety należy przyjmować w ciąży?

Istnieje kilka witamin i minerałów, które należy przyjmować podczas ciąży. Są to: kwas foliowy, witamina B12, jod i wapń. Dowiedz się więcej o tych ważnych witaminach i minerałach poniżej. Witaminy są szczególnie ważne dla rozwoju mózgu i skóry dziecka, więc nie powinnaś ich pomijać. Należy również unikać przyjmowania suplementów z dużą ilością kofeiny, co nie jest zalecane w czasie ciąży.

Kwas foliowy

Korzyści płynące ze stosowania suplementów diety z kwasem foliowym w czasie ciąży są liczne. Badania wykazały, że obecność tego ważnego składnika odżywczego podczas ciąży zmniejsza ryzyko wystąpienia wad cewy nerwowej i wad wrodzonych. Wady te wpływają na rozwijający się płód, ponieważ prowadzą do powstania rdzenia kręgowego i mózgu. Niewystarczająca ilość kwasu foliowego w czasie ciąży może prowadzić do wad wrodzonych, takich jak rozszczep kręgosłupa, w którym rdzeń kręgowy dziecka jest narażony lub spuchnięty przez kręgi. Z kolei ryzyko wystąpienia anencefalii może skutkować poważnym niedorozwojem mózgu. Ponadto niedobory kwasu foliowego w diecie mogą przyczynić się do rozwoju cukrzycy ciążowej oraz ryzyka wystąpienia porodu przedwczesnego.

Oprócz suplementów diety z kwasem foliowym, kobiety w ciąży powinny wzbogacić swoją dietę o źródła tego niezbędnego składnika odżywczego. W tym celu powinny włączyć do diety pokarmy wzbogacone w kwas foliowy. Zaleca się, aby codziennie przyjmowały co najmniej 600 mcg kwasu foliowego. Jednak kobiety w ciąży powinny unikać przyjmowania zbyt dużej ilości tych suplementów, ponieważ mogą one spowodować nadmierne odżywianie, a także zaszkodzić ich nienarodzonemu dziecku.

Jeśli kobieta w ciąży nie jest w stanie spożywać wystarczającej ilości kwasu foliowego ze spożywanych pokarmów, powinna rozważyć przyjmowanie suplementu diety. Korzyści z przyjmowania kwasu foliowego są liczne. Kwas foliowy pomaga organizmowi tworzyć nowe komórki. Pomaga również w tworzeniu czerwonych krwinek i DNA. Pomaga również zamknąć zarodkowy cewę nerwową, która jest prekursorem mózgu i serca dziecka. Ponadto może zapobiegać poważnym wadom wrodzonym.

Witamina B12

Witamina B12 jest niezbędnym składnikiem odżywczym dla wzrostu płodu i zdrowia przedkoncepcyjnego. Reguluje również układ nerwowy i odpornościowy oraz jest ważna dla produkcji czerwonych krwinek. Nie zaleca się przekraczania zalecanego dziennego spożycia. Suplementy diety z witaminą B12 w czasie ciąży powinny zawierać 1000 mcg tej witaminy dziennie. Wyższe dawki są bardziej wiarygodne. Jeśli nie przyjmujesz suplementu, rozważ zamiast tego witaminę prenatalną.

Ważne jest, aby przyjmować suplementy diety z witaminą B12 w czasie ciąży, ponieważ jej niedobór może mieć szkodliwy wpływ na nienarodzone dziecko. Witamina ta pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego i pomaga w tworzeniu DNA, który jest materiałem genetycznym wszystkich komórek. Niedobór witaminy B12 jest związany z kilkoma niekorzystnymi wynikami ciąży, w tym stanem przedrzucawkowym, wewnątrzmacicznym opóźnieniem wzrostu i wczesnym poronieniem. Niektóre z tych konsekwencji są nieodwracalne.

Codzienne spożywanie witaminy B12 może przynieść korzyści dla niemowlęcia. Większe spożycie tej witaminy może zmniejszyć wydalanie kwasu metylomalonowego z moczem u niemowląt. Również przyjmowanie suplementu diety witaminy B12 w czasie ciąży może zmniejszyć ryzyko wystąpienia wad wrodzonych. Ogólnie rzecz biorąc, przyjmowanie suplementów diety witaminy B12 w czasie ciąży jest uważane za bezpieczne. Nawet jeśli wystąpią nudności i wymioty, najlepiej przyjmować je w czasie ciąży.

Badania oceniające bezpieczeństwo i skuteczność witamin w czasie ciąży muszą obejmować wyniki takie jak stan odżywienia matki, niemowlęcia i dziecka. Wyniki te powinny obejmować wzrost i rozwój dziecka, a także zdrowie i śmiertelność matki. Przegląd obejmuje wyniki badań z randomizowanych badań kontrolowanych i obserwacyjnych badań kohortowych. Suplementy witaminy B12 mogą zmniejszyć ryzyko niskiej masy urodzeniowej z powodu wewnątrzmacicznego ograniczenia wzrostu, poprawić stan uzębienia i leczyć anemię.

Jod

Jeśli jesteś w ciąży, jod jest niezbędnym minerałem dla rozwoju Twojego dziecka. Jest on naturalnie obecny w niektórych produktach spożywczych, a także dodawany do soli. Możesz również przyjmować suplementy diety, aby zapewnić sobie jego wystarczającą ilość. Jod jest ważnym składnikiem hormonów tarczycy, które regulują wiele reakcji biochemicznych. Odgrywają one również istotną rolę w rozwoju układu nerwowego i szkieletu.

Światowa Organizacja Zdrowia i Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci zalecają spożywanie 250 mikrogramów jodu dziennie. Źródłem jodu w diecie są wodorosty, owoce morza i jaja. Ludzkie mleko z piersi i preparaty dla niemowląt również zawierają jod. Zalecany jest również suplement przeznaczony dla kobiet w ciąży. Ważne jest, aby skonsultować się z pracownikiem służby zdrowia, jeśli nie jesteś pewien, czy jod jest niezbędnym suplementem diety.

W celu dostarczenia bezstronnych danych na temat skutków suplementacji jodu w czasie ciąży przeprowadzono systematyczny przegląd badań. W tym przeglądzie badano, czy suplementacja jodem poprawia parametry wzrostu niemowląt, rozwój neurokognitywny oraz jakość porodu. Przeszukaliśmy bazy PubMed, Web of Science, Cochrane Library, Google Scholar i MEDLINE w poszukiwaniu przeglądów. Przeprowadziliśmy syntezę narracyjną dla większości wyników dla noworodków i matek oraz obliczyliśmy łączne standaryzowane średnie różnice z wykorzystaniem efektów stałych/losowych.

Stosowanie suplementów diety zawierających jod w czasie ciąży wydaje się być niskie w Stanach Zjednoczonych. Z 59 najlepiej sprzedających się prenatalnych suplementów multiwitaminowych poddanych przeglądowi, 34 zawierały jod. Suplementy te wahały się od 25 do 290 mikrogramów na dzienną porcję. Większość suplementów dostarczała jod w postaci jodku potasu. Ponadto, suplementy jodu były stosowane przez 72,2% kobiet w ciąży i karmiących w ostatnim badaniu.

Wapń

Podczas gdy produkty mleczne są najlepszym źródłem wapnia, nie są jedyną opcją. Osoby uczulone na produkty mleczne mogą nadal otrzymywać odpowiednie ilości wapnia poprzez inne źródła, takie jak wzbogacony wapniem sok pomarańczowy lub alternatywa mleka. Najlepszym źródłem wapnia dla kobiet w ciąży są niskotłuszczowe produkty mleczne, wzbogacone wapniem mleko i sok pomarańczowy oraz różne wzbogacone pokarmy. Węglowodany są również ważnym elementem zdrowej diety, ponieważ dostarczają energii do wzrostu i karmienia piersią. Jeśli jednak nie otrzymujesz odpowiedniej ilości wapnia z tych pokarmów, możesz skonsultować się z lekarzem na temat przyjmowania suplementu wapnia.

Podczas gdy zapasy wapnia w organizmie przyszłej matki są głównym źródłem wapnia dla jej dziecka, wiele kobiet nie otrzymuje wystarczającej ilości wapnia z nabiału. W rzeczywistości ilość wapnia, której kobieta potrzebuje dziennie jest wyższa w trzecim trymestrze, kiedy płód szybko się rozwija. W tym czasie około 250 do 350 miligramów wapnia jest przekazywane z matki do dziecka. Kobiety, które nie otrzymują wystarczającej ilości wapnia podczas ciąży, mogą zachorować na osteoporozę, stan niedoboru, który prowadzi do słabych i kruchych kości.

Przyjmowanie suplementów wapnia w czasie ciąży jest ogólnie bezpieczne dla kobiety ciężarnej, ale ważne jest, aby zrozumieć, że zbyt duża ilość może mieć nieprzyjemne skutki uboczne. Przyjmowanie prenatalnego zawierającego wapń wraz z wystarczającą ilością źródeł bogatych w wapń w ciągu dnia może pomóc wspierać matkę i jej dziecko. Kobiety, które nie tolerują laktozy lub są weganami, powinny zwrócić szczególną uwagę na roślinne źródła wapnia. Podczas ciąży, dostawca usług medycznych może zalecić suplement wapnia, jeśli nie jesteś w stanie spożywać zalecanej ilości wapnia z pożywienia lub jeśli jesteś zagrożona stanem przedrzucawkowym lub innymi komplikacjami.

DHA

Jeśli jesteś w ciąży i rozważasz przyjmowanie suplementów diety z DHA, trafiłaś we właściwe miejsce. Korzyści płynące z suplementacji DHA są oczywiste, a CDC co roku śledzi liczbę przedwczesnych porodów w USA. Jest to niepokojące, ponieważ przedwczesne porody często wymagają środków ratujących życie i przedłużonej hospitalizacji. Jednak możliwe jest, aby uzyskać wystarczającą ilość DHA ze źródeł żywności w czasie ciąży. Biorąc codziennie prenatalne witaminy z DHA może pomóc kobietom w ciąży spełniają swoje cele DHA i wypełnić wszelkie braki żywieniowe. Witaminy te są produkowane przez Prenate(r) Vitamin Family, firmę, która dostarcza składników odżywczych zarówno matkom, jak i ich dzieciom podczas ciąży i po porodzie.

Ryby zawierają DHA i są jego dobrym źródłem. DHA jest również obecny w mleku matki, a jeśli karmisz piersią, dziecko otrzymuje wystarczającą ilość DHA poprzez mleko matki. Niektóre badania sugerują, że olej rybny może pomóc złagodzić niektóre objawy reumatoidalnego zapalenia stawów, ale nie zapobiega uszkodzeniom stawów. Olej rybny może również zmniejszyć ból skurczów menstruacyjnych, jeśli jest przyjmowany regularnie. Duże dawki oleju rybnego mogą pomóc w zmniejszeniu wrażliwości na zimno u osób z zespołem Raynauda.

Chociaż wysoka dawka DHA jest zalecana kobietom w ciąży, istnieją inne dietetyczne źródła tego niezbędnego kwasu tłuszczowego. Dobrym źródłem DHA są tłuste ryby, w tym łosoś, śledź, makrela, sardynki oraz olej rzepakowy. Jednak tabletki z olejem rybnym nie są odpowiednie dla każdego, ponieważ mogą pozostawić rybny posmak na języku.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *