Jaki wpływ na psychikę ma niedobór wapnia?

Jaki wpływ na psychikę ma niedobór wapnia?

Jeśli zastanawiasz się, jakie są skutki niedoboru wapnia, czytaj dalej. Ten artykuł opisuje przyczyny, objawy i możliwości leczenia tego powszechnego niedoboru witaminy. Omówimy również, jak może ona pomóc naszemu organizmowi. Ale zanim przejdziemy do tej części, porozmawiajmy o tym, jakie są skutki wapnia dla naszej psychiki. Musimy otrzymać naszą dzienną dawkę wapnia, aby utrzymać zdrowe kości i mięśnie, a także aby pozostać aktywnym.

Symptomy

Skutki niedoboru wapnia mogą być dość dramatyczne, od drętwienia i mrowienia po silne bóle mięśni i skurcze. Może on również powodować arytmię, która może wpływać na serce i powodować zawroty głowy oraz bezsenność. Niedobór wapnia może nawet osłabić kości i zęby. Objawy niedoboru wapnia mogą być różne, w zależności od wieku osoby i stopnia niedoboru.

W przypadku, gdy potrzebujesz porady w związku z problemami zębowymi warto odwiedzić stronę: https://dentinfo.pl/

Osoby cierpiące na niedobór wapnia często doświadczają objawów na paznokciach i skórze. Pęcherze na skórze i sucha skóra są częstymi objawami hipokalcemii, podobnie jak złamane lub wyszczerbione paznokcie. Osoba z niskim poziomem wapnia jest również narażona na ryzyko rozwoju osteoporozy, wyniszczającej choroby kości. Bez wystarczającej ilości wapnia kości są słabe i podatne na złamania.

Istnieje wiele długoterminowych objawów niedoboru wapnia, w tym problemy z pamięcią i zmęczenie. Nawet dieta uboga w wapń może powodować bóle mięśni i zmęczenie. Może to nawet prowadzić do nieprawidłowego rytmu serca, co może skutkować różnymi problemami, w tym złamaniami kości. Zwiększenie spożycia wapnia jest ważnym krokiem w kierunku zwalczania tych objawów. Pokarmy bogate w wapń można znaleźć w wielu produktach spożywczych, w tym w nasionach chia, nasionach sezamu, migdałach i wzbogaconych źródłach żywności.

Istnieją inne skutki uboczne niedoboru wapnia, które są trudne do zidentyfikowania. Niski poziom wapnia może prowadzić do skrajnego zmęczenia, uczucia ospałości, a nawet drgawek. Osoby z niedoborem wapnia mogą również doświadczać dezorientacji, trudności z koncentracją, a nawet halucynacji. W ciężkich przypadkach niedobór wapnia może prowadzić do osteoporozy, poważnej choroby, która może powodować uszkodzenia nerwów.

Niedobór wapnia może również prowadzić do problemów stomatologicznych, które obejmują resorpcję kości i złamania. Wśród kobiet niedobór wapnia może również prowadzić do ciężkiego zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Może on również powodować, że osoba cierpiąca na niego czuje się niezwykle nerwowa, drażliwa, a nawet zrzędliwa. Może to utrudniać radzenie sobie z codziennym życiem, w tym z obowiązkami.

Przyczyny

Diety bogate w białko i błonnik, z niewielką ilością pokarmów bogatych w wapń, mogą prowadzić do niedoboru wapnia. To samo dotyczy diety o wysokiej zawartości sodu, który zmniejsza wchłanianie. Innymi częstymi winowajcami są nadmiar sodu, kortykosteroidy i ciemne kolorowe napoje gazowane. Ponadto gleba używana w rolnictwie konwencjonalnym jest pozbawiona minerałów i stanowi potencjalną przyczynę niedoboru wapnia.

Brak wapnia wiąże się z sennością i ospałością. Organizm może wchłonąć tylko tyle wapnia na raz, dlatego spożycie wapnia powinno być rozłożone w ciągu dnia. Osoby z niskim poziomem wapnia są podatne na osłabienie kości i mogą odczuwać bóle pleców. Osoby te mogą również rozwijać krótki wzrost lub stać się krótsze niż średnia. Aby zwiększyć spożycie wapnia, należy spożywać pokarmy bogate w wapń, takie jak nasiona sezamu, migdały, sardynki, łosoś i inne wzbogacone pokarmy. Spożywaj również ciemną zieleninę.

Wapń jest niezbędny dla zdrowia kości i zębów. Jednak jego brak może prowadzić do innych problemów zdrowotnych. Niedobór może powodować skurcze, bóle mięśni i ból w ramionach i udach. Ludzie mogą również cierpieć z powodu drętwienia, mrowienia i arytmii. Oprócz objawów fizycznych, niedobór wapnia może prowadzić do pogorszenia zdolności poznawczych, słabego snu i dezorientacji.

Innym częstym objawem niedoboru wapnia jest tężyczka, czyli stan, w którym organizm nie jest w stanie wchłonąć wapnia. U niemowląt z tym stanem zazwyczaj występują drgawki, drżenie i skurcze mięśni. Inne objawy hipokalcemii to senność, drażliwość i drgawki. Niedobór wapnia może prowadzić do różnych stanów chorobowych, w tym osteoporozy.

Stany Zjednoczone należą do najgorszych krajów na świecie pod względem osteoporozy. Pomimo wysiłków w walce z osteoporozą, Amerykanie nadal nie spełniają zalecanego spożycia wapnia. Według amerykańskiej Rady ds. Żywności i Żywienia, spożycie wapnia dla kobiet w wieku od 9 do 70 lat było niedoborowe zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. W rzeczywistości 87% nastoletnich dziewcząt nie spełniało zalecanego dziennego spożycia wapnia dla kobiet.

Na szczęście wapń występuje naturalnie w wielu produktach spożywczych. Jednak osoby z niedoborem wapnia mają zaburzenia trawienia, które utrudniają organizmowi wchłanianie i wykorzystanie tej witaminy. W rzeczywistości szacuje się, że większość dorosłych w USA i innych krajach rozwiniętych nie spożywa codziennie wystarczającej ilości wapnia. Podczas gdy produkty mleczne i mleko są powszechne, spożycie wapnia często nie jest wystarczające, aby zapobiec wystąpieniu osteoporozy. Zróżnicowana dieta jest kluczem do zapobiegania tej dolegliwości.

Leczenie

Poziom wapnia we krwi wynosi zwykle od 8 do 10 miligramów na decylitr. Jeśli poziom wapnia we krwi jest zbyt niski, dana osoba może być zagrożona rozwojem choroby związanej z niedoborem wapnia. Niemowlęta zazwyczaj mają wyższy poziom wapnia niż dorośli. Najczęstszą przyczyną późnej hipokalcemii jest spożywanie preparatu zawierającego zbyt dużo fosforanów. Ogólnie rzecz biorąc, osoba z niskim poziomem wapnia będzie miała złe rokowanie.

Niedobór wapnia w psychice może prowadzić do skrajnego zmęczenia, braku energii, problemów ze snem, mrowienia w rękach i nogach oraz mgły mózgowej. U osób z niskim poziomem wapnia mogą również wystąpić problemy z koncentracją, zapominalstwo i dezorientacja. Oprócz objawów fizycznych, niski poziom wapnia w kościach może prowadzić do osteoporozy, stanu, który powoduje ścieńczenie kości, ból i trudności z postawą.

Niektóre leki i składniki odżywcze mogą zwiększać zapotrzebowanie na wapń w organizmie. Kortykosteroidy, nadmiar sodu w diecie i szczawiany, rodzaj substancji chemicznej w ciemnej coli, mogą zmniejszać wchłanianie wapnia w jelitach. Przyjmowanie suplementów wapnia jest dobrą alternatywą dla przyjmowania kortykosteroidów lub stosowania mleka wzbogaconego w wapń. Należy jednak pamiętać, że niektóre leki mogą zwiększać lub zmniejszać wchłanianie wapnia w psychice.

Grupa zidentyfikowała również luki w badaniach oraz przedstawiła wskazówki dotyczące interwencji i polityki, które poprawiają spożycie wapnia przez ludzi. W szczególności omówili globalną częstość występowania nieodpowiedniego spożycia wapnia oraz wyniki zdrowotne związane z tymi niedoborami. Ostatecznie, badania te dostarczą wytycznych dla polityki zdrowia publicznego i interwencji. Mogą one również służyć jako model dla interwencji na poziomie populacji, które mają na celu poprawę spożycia wapnia. Wyniki badań pomogą decydentom podejmować lepsze decyzje dotyczące przyszłości wapnia na świecie.

Korzyści

Niektóre składniki odżywcze lub leki mogą zwiększać zapotrzebowanie organizmu na wapń, powodując jego niedobory. Nadmiar sodu w diecie, kortykosteroidy i ciemne napoje gazowane typu cola zawierają kwas fosforowy, który zmniejsza wchłanianie wapnia w jelitach. Szczawiany również mogą obniżać wchłanianie wapnia przez organizm. Suplementacja wapnia jest jednak realną opcją. Oprócz suplementów wapnia, spożywanie bardziej zróżnicowanych pokarmów zawierających wiele składników odżywczych może zapobiec niedoborowi wapnia.

Badania wykazały, że niski poziom wapnia jest związany z depresją u kobiet w średnim wieku. Podczas gdy niedobór wapnia nie był głównym czynnikiem w tym badaniu, poziom depresji u kobiet był niższy niż DRI. Co więcej, nie miały one depresji, ponieważ depresja jest mierzona za pomocą Skali Samooceny Depresji Zunga (SDS). Chociaż badanie wykazało, że niedobór wapnia wiąże się ze zwiększonym ryzykiem depresji, niektóre czynniki, takie jak poziom objawów depresji u pacjenta, mogły również wpłynąć na wyniki. Dlatego należy zauważyć, że autorzy wykorzystali analizę regresji logistycznej do zbadania związku między przyjmowaniem wapnia a samooceną depresji. Wyniki wykazały, że suplementacja wapnia była związana z mniejszym ryzykiem wystąpienia samooceny depresji w grupie z niedoborem wapnia niż w grupie kontrolnej.

Niedobór wapnia jest związany z osteoporozą, chorobą dotykającą mężczyzn i kobiety. Niedobór wapnia zmniejsza wchłanianie wapnia przez organizm, powodując, że kości stają się słabe i kruche. Ponieważ niski poziom wapnia prowadzi do braku wapnia w krwiobiegu, niedobór wapnia został powiązany z depresją i szeregiem innych schorzeń.

Znaczenie wapnia jest nie do przecenienia. Jest on niezbędny dla zdrowia kości i rytmu serca, a także dla prawidłowego funkcjonowania mięśni. Pomaga również utrzymać ciśnienie krwi i poziom cholesterolu oraz reguluje wiele sygnałów nerwowych. Dlatego niedobór wapnia jest zły dla organizmu, a możliwe jest uzyskanie zbyt dużej ilości wapnia. Jednak niedobór wapnia jest szczególnie niebezpieczny dla kobiet, ponieważ są one bardziej narażone na niskie spożycie wapnia niż mężczyźni.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *