Jakie są objawy niedoboru witaminy D?

Jakie są objawy niedoboru witaminy D?

Jakie są objawy niedoboru witaminy D? W tym artykule poznasz objawy niedoboru witaminy D, możliwości leczenia i potencjalne powikłania. Jeśli Ty lub ktoś kogo znasz ma niedobór witaminy D, powinieneś skonsultować się z lekarzem w celu przeprowadzenia dalszych badań. Jeśli podejrzewasz, że Twoje dziecko ma niedobór witaminy D, ogranicz jego ekspozycję na słońce do godzin 10-16 i natychmiast skontaktuj się z lekarzem.

Objawy niedoboru witaminy D

Osoby z niskim poziomem witaminy D są bardziej podatne na problemy zdrowotne. Brak witaminy D może upośledzać funkcje poznawcze i przyczyniać się do ryzyka częstych infekcji. Niedostateczna ilość witaminy D może również upośledzać funkcjonowanie układu odpornościowego. Osoby z niskim poziomem witaminy D mają trudności z zapamiętywaniem rzeczy i jasnym myśleniem. Mogą również odczuwać zmęczenie i mieć trudności z wykonywaniem codziennych zadań. Na szczęście istnieje wiele sposobów, aby zaradzić niedoborom witaminy D.

U dzieci może wystąpić nieprawidłowy wzrost kości. Dzieci te mogą wolno chodzić, a nawet mogą rozwinąć deformację znaną jako kolana koślawe. U dorastających dziewcząt kości miednicy mogą się spłaszczyć, zmniejszając kanał rodny. Utrata kości może również powodować złamania. Niektóre objawy niedoboru witaminy D mogą dotyczyć zarówno dzieci, jak i dorosłych. Chociaż niedobór witaminy D jest zwykle bezobjawowy, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem, jeśli zauważysz któryś z tych stanów.

Generalnie suplementacja witaminą D jest stosowana w celu skorygowania niedoboru witaminy D. Suplementacja witaminą D powinna być raczej w postaci D3 niż D2, gdyż ta druga jest bardziej aktywna. Dorośli powinni przyjmować od 600 do 5 000 IU witaminy D każdego dnia. Niektórzy lekarze przepisują zastrzyki z witaminą D lub suplementy doustne. Jeśli te środki nie zapewniają pożądanych rezultatów, konieczna może być suplementacja witaminą D.

Niedobór witaminy D może wystąpić w wyniku nieodpowiedniej ekspozycji na światło słoneczne lub nieodpowiedniego spożycia pokarmów bogatych w witaminę D. Brak witaminy D w organizmie może skutkować krzywicą i osteomalacją, z których obie związane są z brakiem wapnia. Niedobór witaminy D może prowadzić do szeregu innych problemów zdrowotnych, w tym problemów żołądkowo-jelitowych, chorób wątroby i depresji.

U starszych dorosłych poziom witaminy D jest związany z bólem pleców. Osoby z niskim poziomem witaminy D są dwukrotnie bardziej narażone na przewlekłe bóle pleców i kości. Niedobór ten może również przyczynić się do osteoporozy. Wielu starszych dorosłych z niskim poziomem witaminy D skarży się na zmęczenie i brak energii. W jednym z ostatnich badań wykazano związek między niedoborem witaminy D a osteoporozą.

Na szczęście National Cancer Council wydała stanowisko w sprawie witaminy D i raka skóry. Rada stwierdza, że jedna trzecia populacji australijskiej ma niedobór witaminy D. Chociaż przedłużona ekspozycja na światło słoneczne nie jest zalecana dla większości ludzi, nadal ważne jest noszenie filtrów przeciwsłonecznych. Nadmierna ekspozycja na słońce może zwiększyć ryzyko wystąpienia raka skóry. National Cancer Council powiązał niski poziom witaminy D z szeregiem schorzeń, w tym z chorobami zapalnymi jelit, chorobami układu krążenia, chorobami układu kostnego i niektórymi rodzajami raka. Ostatecznie, osoby z niedoborem witaminy D doświadczają bólu kości, bólów mięśni i osłabienia.

Jedynym sposobem, aby stwierdzić, czy masz niedobór witaminy D, jest poddanie się badaniu krwi. Badanie krwi jest najdokładniejszym sposobem, aby to stwierdzić. Lekarz może zalecić kurs suplementacji witaminą D lub polecić pokarmy bogate w ten składnik. Ostatecznie, musisz uzyskać wystarczającą ilość witaminy D, aby zachować zdrowie. Chociaż trudno jest uzyskać wystarczającą ilość witaminy D w diecie sam, istnieje wiele sposobów, aby uzyskać go poprzez wzmocnione żywności, i ekspozycji na światło słoneczne.

Leczenie

Leczenie objawów niedoboru witaminy D jest kluczowym elementem pokonania tego schorzenia. Objawy tego zaburzenia są zazwyczaj subtelne i stają się widoczne dopiero wtedy, gdy ilość witaminy D jest niewystarczająca. Ponieważ jest to składnik odżywczy, który równoważy pewne hormony i inne witaminy, niski poziom witaminy D może mieć stopniowy i szkodliwy wpływ na kości. Przedłużający się i poważny niedobór może prowadzić do bólu kości i złamań, stanu znanego jako osteomalacja.

Z braku witaminy D może wynikać kilka schorzeń, w tym słabe zdrowie kości i nieprawidłowość kości zwana krzywicą. Niedobór witaminy D może również zwiększać ryzyko złamań i pęknięć kości, a także zwiększać ryzyko różnych infekcji. Może również wpływać na funkcjonowanie mózgu i został powiązany z chorobą afektywną sezonową, depresją i innymi zaburzeniami psychicznymi. Niedobór tej witaminy może nawet zwiększyć ryzyko zachorowania na stwardnienie rozsiane i schizofrenię.

Istnieje kilka czynników ryzyka niedoboru witaminy D, ale ważna jest ekspozycja na słońce. Ludzie, którzy mieszkają w pobliżu równika, mają mniejsze ryzyko wystąpienia niedoboru. Ludzie, którzy stosują ochronę przeciwsłoneczną, są jednak bardziej narażeni na niedobór witaminy D, ponieważ zmniejsza ona ryzyko uszkodzenia skóry i raka. Chociaż nie ma jednoznacznej przyczyny niedoboru witaminy D, możliwe jest leczenie objawów za pomocą suplementów.

Chociaż suplementy są preferowaną metodą rozwiązywania objawów niedoboru witaminy D, duże dawki mogą powodować negatywne interakcje z innymi lekami. Na przykład lek przeciwdepresyjny karbamazepina, leki na HIV i prymidon mogą zakłócać działanie witaminy D. Suplementacja dużą dawką witaminy D jest najlepsza w przypadku profilaktyki i łagodnego niedoboru. Suplement multiwitaminowy może powodować działania niepożądane, ale codzienne wstrzykiwanie witaminy D może być korzystne u niektórych pacjentów.

W niektórych przypadkach niedobór witaminy D może powodować zwiększenie liczby złamań kości, w tym spowodowanych krzywicą. U dzieci z niedoborem witaminy D mogą również wystąpić problemy z oddychaniem z powodu miękkich mięśni klatki piersiowej i żeber. Ciężkie przypadki krzywicy mogą powodować niski poziom wapnia we krwi i osłabienie mięśni serca. Niektóre osoby mogą skarżyć się na ogólne zmęczenie i niejasne bóle.

Wśród pracowników służby zdrowia zalecany jest wystarczający poziom witaminy D we krwi u zdrowych osób dorosłych. Każdy poziom poniżej tego poziomu jest uważany za niedobór. Aby uniknąć złego samopoczucia, większość dorosłych powinna suplementować 600 do 800 międzynarodowych jednostek witaminy D dziennie, podczas gdy osoby starsze niż 70 lat mogą wymagać nawet 800 IU dziennie. Jeśli występuje niedobór witaminy D, dana osoba może potrzebować więcej. Jeśli objawy nie ustępują, należy zasięgnąć porady lekarza.

Powikłania

Jeśli nie spożywasz wystarczających ilości witaminy D, możesz rozwinąć kilka poważnych powikłań. Chociaż możliwe jest uzupełnianie organizmu suplementami witaminy D, należy być świadomym zagrożeń z tym związanych. Witamina D może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami i wpływać na ich wchłanianie. Jeśli masz niedobór witaminy D, twoje ciało może nie być w stanie wchłonąć leku. Jeśli tak się stanie, może dojść do nadciśnienia, odwodnienia, a nawet niewydolności nerek.

Osoby z autoimmunologicznymi chorobami tarczycy, takimi jak choroba Gravesa-Basedowa, zapalenie tarczycy Hashimoto lub SLE, są bardziej narażone na niski poziom witaminy D niż osoby, które nie miały takich chorób. Ci sami badacze stwierdzili, że niski poziom witaminy D był związany ze zwiększonym ryzykiem rozwoju choroby Gravesa-Basedowa. W rezultacie u pacjentów z tą chorobą może również rozwinąć się autoimmunologiczna choroba tarczycy. W rezultacie niedobór witaminy D może pogorszyć objawy i nasilenie choroby.

Nieleczony niedobór witaminy D może prowadzić do złamań kości, deformacji szkieletu i chorób serca. Inne poważne powikłania mogą obejmować depresję, choroby układu krążenia i niektóre nowotwory. Jednak regularne badania lekarskie i plan leczenia zminimalizują ryzyko poważnych powikłań. Jeśli wystąpi jedna z tych dolegliwości, należy zwrócić się o pomoc medyczną i przestrzegać planu leczenia zaleconego przez lekarza. Przez pewien czas będziesz musiał przyjmować suplementy witaminy D, aby uzyskać właściwy poziom tej witaminy.

Kiedy nie spożywasz wystarczającej ilości witaminy D, Twój organizm nie może jej produkować. Powoduje to hiperkalcemię i hiperfosfatemię. Może też prowadzić do zwapnienia naczyń i tkanek. Te powikłania mogą prowadzić do krzywicy i osteomalacji. Jednak dobrą wiadomością jest to, że suplementy witaminy D stają się coraz bardziej popularne. Dzienną dawkę suplementów witaminy D można uzyskać ze słońca.

Oprócz oczywistych skutków zdrowotnych, niedobór witaminy D może powodować inne poważne komplikacje. Na przykład u osób z niedoborem witaminy D mogą wystąpić drgawki i tężyczka. Jednak lekarze mogą użyć aplikacji mobilnej o nazwie Ada, aby wcześnie wykryć ten stan i zapobiec powikłaniom, które mogą wystąpić. Ponadto witamina D jest niezbędna dla rozwijającego się płodu w drugiej połowie ciąży. Konieczne jest bierne przekazywanie witaminy D między matką a płodem, dlatego kobiety w ciąży muszą zapewnić sobie wystarczającą ilość witaminy D.

Aby zdiagnozować niedobór witaminy D, lekarze użyją testu zwanego 25-hydroksywitaminą D. Niedobór witaminy D jest często niezdiagnozowany, ponieważ osoby z niskim poziomem 25(OH)D mogą nie wykazywać żadnych objawów. Objawy niedoboru witaminy D obejmują ból kości, zmęczenie, depresję i wypadanie włosów. Lekarz może zdiagnozować niedobór witaminy D poprzez pomiar poziomu 25-hydroksywitaminy D w surowicy w badaniu krwi. Jeśli te objawy są obecne, lekarz może przepisać suplement witaminy D, aby leczyć ten stan.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *