Jakie są funkcje witaminy K u dorosłego człowieka?

Jakie są funkcje witaminy K u dorosłego człowieka?

Aby odpowiedzieć na pytanie Jakie są funkcje witaminy K u osoby dorosłej, musimy przyjrzeć się filochinonowi. Jest to związek naturalnie występujący w wielu produktach spożywczych. Jego główną funkcją jest wspomaganie organizmu w przyswajaniu wapnia. W rezultacie jest to istotny składnik budującego kości fosforanu wapnia. Ponadto jest niezbędny dla prawidłowego wzrostu i rozwoju dzieci.

Phylloquinone

Phylloquinone jest pochodną witaminy K. Ma wpływ na zdrowie kości, w szczególności na masę kostną. Związek ten jest odpowiedzialny za prawidłowe tworzenie kości. Jednak suplementacja witaminą K1 ma niewielki wpływ na zdrowie kości. W pięciu randomizowanych badaniach kontrolowanych stwierdzono, że suplementacja witaminą K1 zmniejszyła BMD, cynk i wapń u kobiet po menopauzie.

Ostatnie badanie przeprowadzone w Holandii wykazało, że wysokie spożycie filochinonu zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej u mężczyzn i kobiet. W badaniu śledzono 35 476 zdrowych holenderskich mężczyzn i kobiet przez 12,1 roku. Stwierdzono, że suplementacja zmniejszyła zwapnienia w tętnicach wieńcowych uczestników o 6%. Autorzy nie zalecili jednak żadnych praktyk medycznych, apelując o przeprowadzenie większych badań z większą liczbą prób i różnymi podgrupami populacyjnymi.

Wchłanianie witaminy K zależy od spożycia z dietą i metabolizmu wątrobowego. Jednak witamina K jest głównie wydalana z organizmu przez mocz. Uważa się, że witamina K jest magazynowana w wątrobie, ale może być również obecna w tkance tłuszczowej i kości. Głównym składnikiem witaminy w kościach jest filochinon. U osób dorosłych filochinon jest obecny w mniej niż 1% w krwiobiegu.

W badaniu Total Diet Study stwierdzono, że spożycie filochinonu u młodych i starszych osób mieściło się w dolnej granicy normy. Ponadto poziom filochinonu w osoczu wzrósł w ciągu 4 dni w grupie osób starszych. Wyniki wykazały, że młodsi dorośli mieli niższe poziomy filochinonu niż starsi dorośli. Badanie to ma ważne implikacje dla przyszłości spożycia witaminy K w populacji USA.

Pomimo tego, że dietetyczne źródła filochinonu to głównie zielone warzywa liściaste, niektóre oleje roślinne i niektóre ryby, biodostępność filochinonu w tych źródłach jest niska. Zawartość filochinonu w zielonych warzywach liściastych oraz ilość filochinonu występującego w danym źródle roślinnym znacznie się różnią. Ponadto uwodornione oleje roślinne mogą zmniejszać wchłanianie filochinonu.

Obecnie jedynym kompleksowym badaniem oceniającym spożycie filochinonu w USA jest US Food and Drug Administration Total Diet Study. Zostało ono oparte na badaniu Nationwide Food Consumption Survey, które przeprowadzono w latach 1987-1988. Badanie obejmowało wszystkie grupy wiekowe, w tym niemowlęta od urodzenia do szesnastego roku życia. Badanie wykazało również, że niemowlęta w wieku od sześciu miesięcy do 6 miesięcy miały spożycie około ośmiokrotnie wyższe niż RDA dla witaminy K.

Wpływ filochinonu na zdolność organizmu do wchłaniania wapnia oceniano w modelu zwierzęcym. U ludzi poziom filochinonu wahał się od 0,29 do 2,64 nmol/L, co było zgodne z zalecanym dziennym spożyciem witaminy K dla dorosłych. Nie jest jasne, czy poziom filochinonu jest wskaźnikiem statusu witaminy K.

Kiedy na czczo, filochinon jest głównym składnikiem krążącej witaminy K. MK-7 jest obecny w osoczu w niższych stężeniach, ale ma podobną dystrybucję lipoprotein. Menachinony mogą pochodzić ze źródeł dietetycznych lub z flory jelitowej. Nie ma jednak jednoznacznych dowodów, że menachinony są ważnym źródłem witaminy K w organizmie człowieka.

Witamina K należy do grupy witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Odgrywa kluczową rolę w tworzeniu zakrzepów krwi, reguluje poziom wapnia i kontroluje metabolizm kości. Niedobór witaminy K może prowadzić do wydłużenia czasu krzepnięcia krwi, co może zwiększyć ryzyko nadmiernego krwawienia lub krwotoku. Witamina K występuje w dwóch głównych formach: witamina K1 i witamina K2.

Filochinon jest dostępny jako suplement diety bez recepty. Zawiera on od 25 do 100 mg na tabletkę. Jest również sprzedawany jako leczenie osteoporozy w Japonii, chociaż amerykańska Food and Drug Administration nie zezwala na stosowanie witaminy K do osteoporozy. Jeśli masz osteoporozę, jest mało prawdopodobne, aby witamina K była skuteczna.

Menachinony różnią się budową od pozostałych wymienionych związków. Różnią się liczbą łańcuchów bocznych izoprenylu. Witamina K1 zawiera dwa łańcuchy boczne prenylowe i jeden fitylowy, a menachinon ma ich cztery. Jest to najbardziej rozpowszechniony typ witaminy K. Występuje naturalnie w kilku produktach spożywczych.

Menachinony to przede wszystkim związki mikrobiologiczne. Większość z nich znajduje się w żywności fermentowanej, takiej jak sery, twarogi i natto. Menachinony znajdujące się w wątrobach zwierząt również przyczyniają się do całkowitej ilości witaminy K w organizmie. Chociaż nie stanowią one znaczącej części spożycia witaminy K przez organizm, mogą się różnić w zależności od populacji. Bakterie w jelicie człowieka są zdolne do syntezy menachinonów i wytwarzają formę długołańcuchową.

Narodowa Akademia Medycyny (NAM) zaktualizowała swoje adekwatne spożycie witaminy K w 2001 roku. Chociaż NAD nie rozróżnia K1 i K2, ustaliła, że wystarczające spożycie to 90 mikrogramów dla mężczyzn i 120 mikrogramów dla kobiet. Jednakże, jeśli dana osoba ma stan zdrowia, który uniemożliwia jej wchłanianie wystarczającej ilości witaminy K, kluczowe jest skonsultowanie się z lekarzem przed przyjęciem jakichkolwiek suplementów.

Zapotrzebowanie diety na witaminę K dla czynników krzepnięcia i pozawątrobowych białek Gla jest mniejsze niż dla witaminy K. Teoria triage sugeruje, że nieodpowiednia podaż witaminy K w diecie spowoduje nadanie priorytetu funkcjom ważnym dla natychmiastowego przeżycia. Zdrowa populacja syntetyzuje wszystkie swoje czynniki krzepnięcia w formie aktywnej. Jednak synteza innych białek Gla jest suboptymalna u osób nie suplementowanych. Ponadto, długotrwały niedobór witaminy K wiąże się ze zwiększonym ryzykiem rozwoju osteoporozy, miażdżycy i nowotworów. Obecnie zalecenia żywieniowe oparte są na zapotrzebowaniu żywieniowym w celu zapobiegania krwawieniom.

U noworodka z niedoborem witaminy K może rozwinąć się ostry niedobór witaminy K. Niewielka ilość witaminy K jest magazynowana w organizmie, ale ulega ona szybkiemu wyczerpaniu, jeśli nie jest dostępne źródło witaminy K w diecie. Na szczęście możliwe jest zmniejszenie zapotrzebowania na witaminę K u osoby dorosłej poprzez recykling witaminy poprzez cykl witaminy K-epoksydowej.

Duża dawka witaminy K może wpływać na działanie terapeutyczne warfaryny. Chociaż bezpieczne jest przyjmowanie nawet 100 mg filochinonu dziennie przez osoby dorosłe, może to nie wystarczyć do utrzymania efektów terapeutycznych warfaryny. Wysokie dawki antagonistów witaminy K mogą jednak wpływać na stabilność terapii przeciwzakrzepowej.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *