Jakie są skutki uboczne stosowania leków na tarczycę?

Jakie są skutki uboczne stosowania leków na tarczycę?

Tarczyca jest gruczołem w kształcie motyla, który produkuje hormony zwane T3 i T4. Hormony te pomagają regulować metabolizm i temperaturę ciała. Utrzymują one również produkcję innych hormonów w organizmie. Istnieją jednak pewne skutki uboczne związane z lekami na tarczycę. Wymienione poniżej są niektóre z powszechnych skutków ubocznych. Aby dowiedzieć się więcej, czytaj dalej! Będziesz lepiej przygotowany do omówienia z lekarzem wszelkich dolegliwości związanych z tarczycą, których doświadczasz.

Ten artykuł jest efektem naszych wspólnych wysiłków z lekarzmedycyny24.pl

Niedoczynność tarczycy

Tarczyca jest narządem w kształcie motyla, znajdującym się w przedniej części szyi, w pobliżu tchawicy i skrzynki głosowej. Produkuje ona hormony, które kontrolują nasz metabolizm, czyli przemianę pożywienia w energię. Hormony te kontrolują również rytm serca i temperaturę. Jeśli tarczyca nie produkuje wystarczającej ilości hormonów, prawdopodobnym skutkiem jest niedoczynność tarczycy. Jednak stan ten można leczyć za pomocą leków.

W niektórych przypadkach niedoczynność tarczycy może prowadzić do niewydolności serca, a nawet niepełnosprawności intelektualnej. Osoby z tym schorzeniem są często uważane za „małych ludzi”, ze względu na ich niższą niż przeciętna inteligencję. Inne objawy niedoczynności tarczycy mogą obejmować przyrost masy ciała i zmęczenie. Jeśli tarczyca jest nieaktywna, objawy mogą być stopniowe lub ujawnić się nagle. Jeśli objawy są poważne, może być konieczna operacja.

Choroba Gravesa

Leczenie choroby Gravesa może być zróżnicowane i może obejmować operację, leki lub kombinację zabiegów. Zabiegi chirurgiczne mogą powodować tymczasowe problemy, takie jak ból szyi i chrypka. Mogą również skutkować powstaniem blizny, w zależności od ilości usuniętej tkanki tarczycy. Problemy z oczami mogą być mniej poważne dzięki kroplom do oczu i okularom przeciwsłonecznym, ale poważniejsze przypadki mogą wymagać leczenia za pomocą radioterapii.

Jednym z najczęstszych sposobów leczenia choroby Gravesa-Basedowa jest jod radioaktywny. Lek ten blokuje hormon tarczycy przed przedostaniem się do krwiobiegu. We wczesnych stadiach choroby Gravesa, terapia jodem radioaktywnym jest powszechnie przepisywana. Jednak może ona mieć długotrwałe skutki uboczne. Oprócz leków, lekarze mogą zasugerować operację lub terapię radiojodem, która niszczy komórki tarczycy.

Zapalenie tarczycy

Zapalenie tarczycy może być bolesnym stanem. Istnieje wiele objawów związanych z tym stanem. Najczęstsze z nich to obrzęk, tkliwość tarczycy i promieniujący ból. Nieleczone, podostre zapalenie tarczycy może prowadzić do trwałej niedoczynności tarczycy. Uważa się, że zapalenie tarczycy jest wywoływane przez infekcję wirusową. Objawy podostrego zapalenia tarczycy pojawiają się zwykle po zakażeniu wirusowym górnych dróg oddechowych lub infekcji górnych dróg oddechowych.

Istnieje kilka przyczyn zapalenia tarczycy, w tym infekcja, choroba autoimmunologiczna lub leki. Zapalenie tarczycy może spowodować nadczynność lub niedoczynność tarczycy. Na szczęście, większość przypadków zapalenia tarczycy można szybko i łatwo leczyć za pomocą leków. Objawy zapalenia tarczycy obejmują ból lub obrzęk w szyi i szczęce, niepokój i zmęczenie. W niektórych przypadkach zapalenie tarczycy jest stanem przejściowym i może być nawet leczone operacją lub interferonem.

Leczenie

Choroby tarczycy mogą dotyczyć zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Kobiety są jednak bardziej narażone na choroby tarczycy, a ich odsetek jest od czterech do dwóch razy wyższy niż w przypadku mężczyzn. Choroby tarczycy są bardzo rozpowszechnione u kobiet, a wskaźnik rozpowszechnienia wzrasta wraz z wiekiem. Częstość występowania chorób tarczycy u 18-latek wynosi 3,5%, a u kobiet powyżej 65 roku życia wzrasta do prawie dwudziestu pięciu procent. Na szczęście obecnie dostępne są możliwości leczenia chorób tarczycy.

Zabieg chirurgiczny polega na wykonaniu poziomego nacięcia z przodu szyi i podaniu znieczulenia ogólnego. Procedura trwa zazwyczaj od 90 do 120 minut, a pacjent jest zwykle hospitalizowany przez jeden dzień. Lekarz następnie odetnie tarczycę i jej naczynia krwionośne, pozostawiając przytarczyce i nerwy związane z funkcją dźwiękową w stanie nienaruszonym. Pacjenci zazwyczaj nie doświadczają żadnych długoterminowych efektów ubocznych z procedury, choć niektórzy pacjenci mogą doświadczyć łagodnego bólu gardła w okresie rekonwalescencji.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *