Jakie są objawy niedoboru witaminy K w organizmie?

Jakie są objawy niedoboru witaminy K w organizmie?

Jakie są objawy niedoboru witaminy K w organizmie? W tym artykule omówimy objawy niedoboru witaminy K oraz sposoby diagnozowania i leczenia tego stanu. Jeśli obawiasz się, że możesz cierpieć na niedobór witaminy K, możesz zaplanować badanie krwi na obecność witaminy K. Pracownik służby zdrowia pobierze próbkę Twojej krwi i doda do niej pewne substancje chemiczne, aby sprawdzić, jak na nie zareagują. Próbka krwi powinna zakrzepnąć w ciągu 11 do 13,5 sekundy. Jeśli krzepnie wolniej, może to oznaczać, że cierpisz na niedobór witaminy K.

Objawy niedoboru witaminy K

Do osób, które są narażone na niedobór witaminy K, należą osoby z pewnymi schorzeniami, takimi jak zaburzenia dróg żółciowych i wątroby, oraz noworodki. Witamina K jest niezbędna dla zdolności organizmu do zapobiegania nadmiernemu krwawieniu, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz ciała. Oprócz roli w zapobieganiu krwawienia, witamina K wspomaga również proces krzepnięcia. W przypadku jej niedoboru organizm będzie łatwo nabierał siniaków i będzie miał problemy z wytwarzaniem białek.

Niedobór witaminy K może prowadzić do gromadzenia się wapnia w tętnicach i tkankach miękkich. To zwapnienie naczyń krwionośnych może prowadzić do choroby wieńcowej, a także może zwiększyć ryzyko wystąpienia choroby zwyrodnieniowej stawów. Oprócz przyczyniania się do mineralizacji kości, witamina K jest również potrzebna do normalnego krzepnięcia krwi. Jednak niedobór witaminy K może powodować poważne krwawienia.

Chociaż objawy niedoboru witaminy K u ludzi mogą nie być od razu oczywiste, często są one związane z dietą ubogą w tę witaminę. Objawowy niedobór jest rzadki u zdrowych dorosłych, którzy stosują dobrze zbilansowaną dietę. Zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet, odpowiednie spożycie witaminy K wynosi 90 mcg/dzień. Dla mężczyzn liczba ta jest bliższa 120 mcg.

Chociaż przeciętna osoba otrzymuje dużo witaminy K z diety, osoby, którym brakuje tej witaminy, powinny przyjmować suplementację. Najlepszymi pokarmami do uzupełnienia witaminy K są ciemnozielone warzywa liściaste, takie jak szpinak, pietruszka, jarmuż i brukselka. Dodatkowo niektóre sery są bogate w witaminę K. Jeśli jednak nadal masz niedobór witaminy K, lekarz może zalecić suplementację lub zastrzyk z witaminy K.

Niektóre osoby są zagrożone wystąpieniem niedoboru witaminy K jako niemowlęta, dopóki nie zaczną jeść normalnych pokarmów. Niedobór witaminy K u niemowląt zwiększa ryzyko wystąpienia u nich choroby krwotocznej, czyli VKDB. Krwawienie, wynikające z braku witaminy K, może wystąpić w dowolnym miejscu organizmu. VKDB o późnym początku najczęściej kończy się krwawieniem.

Istnieje również związek pomiędzy niskim spożyciem witaminy K a złamaniami osteoporotycznymi. Ilość witaminy K, jakiej potrzebuje noworodek do rozwoju, jest kluczowa dla zdrowia dziecka. Niedobór witaminy K u noworodka może spowodować śmiertelne krwawienie, ale można temu zapobiec. American Academy of Pediatrics zaleca podawanie domięśniowej dawki filochinonu, czyli witaminy K1.

Dwie główne formy witaminy K to filochinon i menachinon. Menachinon jest najbardziej rozpowszechnioną formą i znajduje się w sfermentowanej żywności, takiej jak ser, twaróg i natto. Wątroby zwierząt zawierają długołańcuchowe menachinony. Menachinon może być obecny w tabelach składu żywności, ale jego obecność jest zmienna w różnych populacjach. Po spożyciu menachinon może wnosić do 50% witaminy K.

Opcje leczenia

Objawy niedoboru witaminy K obejmują nadmierne krwawienie, które pojawia się przy skaleczeniu. Lekarz zapyta o historię choroby i wykona badanie czasu protrombinowego, aby ustalić, czy masz niedobór witaminy K. Badanie to mierzy czas, jaki zajmuje krwawienie, a nie czas, w którym organizm jest w stanie się wykrwawić. Test ten mierzy czas potrzebny do krzepnięcia krwi. Jeśli trwa to dłużej niż ten czas, może to oznaczać, że masz niedobór witaminy K. W takim przypadku lekarz może przepisać zastrzyk z witaminą K w celu przywrócenia normalnego czasu krzepnięcia.

Lekarz może zalecić suplementy witaminy K lub zmianę diety w celu leczenia niskiego poziomu witaminy K. Noworodki są szczególnie narażone na niedobór witaminy K, ponieważ ich bakterie jelitowe nie są w pełni rozwinięte. Mleko ludzkie zawiera również niskie stężenie witaminy K, więc niemowlęta karmione piersią są bardziej narażone na niedobór witaminy K niż niemowlęta karmione formułą. Stan ten może prowadzić do poważnych konsekwencji dla niemowląt, dlatego kluczowe jest jak najwcześniejsze znalezienie możliwości leczenia.

Niedobór witaminy K jest powszechny u osób, które mają pewne schorzenia, w tym problemy z wchłanianiem. Osoby przyjmujące niektóre leki również mogą być zagrożone. Noworodki są szczególnie narażone, ponieważ nie wytwarzają w organizmie wystarczającej ilości witaminy K. Jeśli masz niedobór witaminy K, możesz spodziewać się łatwego lub nadmiernego krwawienia. Siniaki i upośledzona krzepliwość to również częste objawy niedoboru witaminy K.

Osoby z ciężkim niedoborem witaminy K mogą również doświadczać krwawienia w miejscach wkłucia do żyły lub innych rodzajów drobnych urazów. Do innych objawów należą wybroczyny lub ekchymoza. Oprócz tych objawów, lekarz może przepisać lek przeciwzakrzepowy, który pomoże zapobiec krwawieniu i wspomoże proces krzepnięcia. Ten antykoagulant będzie również zakłócać proces krzepnięcia, co jest jednym z głównych objawów niedoboru witaminy K.

Jeśli poziom witaminy K we krwi jest niski, możesz doświadczyć ekstremalnego krwawienia z dziąseł i nosa. Dodatkowo możesz doświadczyć obfitych miesiączek, którym towarzyszy ból. Jest to znane jako menorrhagia. Problem ten dotyczy jednej piątej kobiet w wieku reprodukcyjnym. Możesz również doświadczyć PMS. Istnieją zarówno krótkoterminowe, jak i długoterminowe sposoby leczenia objawów niedoboru witaminy K.

W leczeniu krótkoterminowym lekarze mogą przepisać suplement witaminy K (zwany fitonadionem) w dawce doustnej lub dożylnej. Długoterminowe leczenie jest konieczne w przypadku przewlekłego niedoboru witaminy K, a to zazwyczaj wymaga dożywotniej suplementacji. Suplement witaminy K będzie zazwyczaj wyniki w ciągu dwóch do pięciu dni. Jeśli obawiasz się, że masz niedobór witaminy K, możesz również przygotować tabelę dietetyczną pokarmów bogatych w witaminę K.

Niedobór witaminy K u niemowląt może prowadzić do krwawienia, zwłaszcza jeśli matka nie otrzymała szczepionki z witaminą K w czasie ciąży. Stan ten jest również problemem dla niemowląt, których matki przyjmowały pewne leki. Niektóre z leków, które mogą zakłócać wykorzystanie witaminy K przez organizm, powinny być unikane u niemowląt. Jeśli krwawienie nie jest poważne, najlepszym rozwiązaniem jest podanie niemowlęciu zastrzyku z witaminą K, ale w przypadku poważnego krwawienia zaleca się podanie dożylne witaminy K1.

Diagnostyka

Badania krwi na obecność witaminy K są rutynowo wykonywane u pacjentów z podejrzeniem niedoboru witaminy K. Objawy obejmują nieprawidłowe krwawienia i słabe krzepnięcie. Lekarz może podejrzewać niedobór witaminy K, jeśli u pacjenta występuje wydłużony czas trombinowy lub PT. Badania krzepliwości krwi są również wykonywane w celu wstępnego potwierdzenia diagnozy. Protrombina i czynniki krzepnięcia zależne od witaminy K, takie jak CK, są zmniejszone, gdy poziom witaminy K jest niski. Pacjenci z nieprawidłowym krwawieniem mogą mieć zakrzepy, krwotoki lub owrzodzenia.

Objawy niedoboru witaminy K obejmują ekstremalne krwawienie z dziąseł i nosa. Kobiety mogą doświadczać bolesnych miesiączek, znanych również jako menorrhagia. Stan ten dotyczy jednej piątej kobiet w wieku reprodukcyjnym. Inne objawy mogą być przypisane do niedoboru, w tym PMS. Ważne jest, aby szukać pomocy medycznej dla podejrzenia niedoboru witaminy K. Stan ten może prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych, a nawet wad wrodzonych.

Niektóre ośrodki mogą postawić diagnozę niedoboru witaminy K bezpośrednio na podstawie poziomu surowicy. U zdrowych ludzi poziom w surowicy waha się od 0,2 do jednego ng/mL. Poziomy te można interpretować, wykorzystując informacje o niedawnym spożyciu witaminy K. Poziomy w surowicy nie odzwierciedlają jednak poziomu witaminy K w tkankach. Dlatego też opracowywane są bardziej czułe testy. W międzyczasie zaleca się stosowanie diety bogatej w witaminę K.

Lekarz może przepisać fitonadion, lek z witaminą K, w postaci zastrzyku. W przypadku podejrzenia niedoboru witaminy K dawkę zmniejsza się do jednej lub dwóch mg. Pacjenci przyjmujący leki przeciwzakrzepowe powinni unikać przyjmowania dużych dawek fitonadionu, ponieważ może to zakłócić produkcję witaminy K. Jednak w rzadkich przypadkach, te zabiegi mogą zapobiec powikłaniu. Tak więc, chociaż suplementy witaminy K mogą nie być konieczne u każdego pacjenta, są korzystne w wielu przypadkach.

Na początku lat 80. ubiegłego wieku w piśmiennictwie sugerowano, że na całym świecie wzrosła częstość występowania późnej VKDB. Mogło to być skorelowane ze spadkiem rutynowej profilaktyki witaminą K i promowaniem wyłącznego karmienia piersią. Od tego czasu wiele krajów ponownie podkreśliło znaczenie podawania dodatkowej witaminy K wszystkim noworodkom, zwykle w dawce domięśniowej, po urodzeniu. Obawy doprowadziły jednak do przesunięcia w kierunku profilaktyki doustnej.

Objawy niedoboru witaminy K różnią się w zależności od lokalizacji i nasilenia. Niemowlęta, którym nie podano zastrzyku witaminy K przed urodzeniem, są bardziej podatne na krwotoki. Dzieci, które mają rodziców z historią choroby wątroby lub otrzymują pewne leki, są w grupie wysokiego ryzyka wystąpienia VKDB. Lekarz może wykonać te testy, aby określić dokładną przyczynę niedoboru witaminy K. Jeśli te testy wykazują nieprawidłowości, można podać zastrzyk z witaminy K. Jeśli lekarz uważa, że problemem jest niedobór witaminy K, może to również pomóc w określeniu ciężkości stanu.

Chociaż większość ludzi nie wymaga suplementów witaminy K, dobrym źródłem tego składnika odżywczego jest dieta, w której znajduje się rozpuszczalny w tłuszczach filochinon. Ponadto soja, oraz oleje roślinne zawierają duże ilości witaminy K, które zwiększają jej wchłanianie. Suplementacja witaminy K jest czasami niezbędna dla zdrowego rozwoju kości. Witamina ta znajduje się również w preparatach dla niemowląt. Należy pamiętać, że witamina K nie jest syntetyzowana w wątrobie, ale bakterie w przewodzie jelitowym produkują menachinony. W związku z tym ilość produkowanej witaminy K nie jest wystarczająca do zaspokojenia potrzeb organizmu.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *