Witaminy na niedoczynność tarczycy

Witaminy na niedoczynność tarczycy

Jeśli cierpisz na niedoczynność tarczycy, ważna jest suplementacja witaminą B complex. Witamina ta pomaga w regulacji hormonów i funkcji tarczycy. Właściwym suplementem diety dla tego stanu jest witamina B complex, ale możesz potrzebować dodatkowej dawki witaminy B12. Inne dobre źródła witaminy B obejmują orzechy, nasiona, ciemną zieleninę liściastą, pełne ziarna i mleko. Witamina B kompleks znajduje się również w żywności, takich jak jaja, chude mięso, ryby, warzywa i fasola.

Jod

Organizm potrzebuje jodu do produkcji hormonów tarczycy. Hormony te regulują metabolizm wszystkich komórek w organizmie. Kiedy tarczyca nie produkuje wystarczającej ilości jodu, staje się powiększona i może nawet spowodować niedoczynność tarczycy. Hormony tarczycy są niezbędne do prawidłowego rozwoju mózgu, a bez wystarczającej ilości jodu, tarczyca może stać się spuchnięta lub powiększona, powodując objawy niedoczynności tarczycy. Jod w diecie można znaleźć również w postaci soli.

Istnieje kilka suplementów, które zawierają jod, ale mogą one nie być skuteczne dla każdej osoby. Ponadto, zbyt duża ilość jodu może prowadzić do krachu jodowego. Może to zaostrzyć stan i doprowadzić do naciekania tarczycy przez białe krwinki. Suplementy jodu mogą być niekompatybilne z niektórymi lekami na tarczycę. Jeśli szukasz wysokiej jakości suplementu jodu, możesz sprawdzić suplement jodu firmy Standard Process. Zawiera on 225 mcg jodku potasu i 500 mg tyrozyny, aminokwasu, który jest niezbędny do produkcji hormonów tarczycy. Firma ma wysoki standard czystości i testuje wszystkie swoje produkty sześć razy, aby upewnić się, że są wolne od głównych alergenów.

Wiele osób nie wie, że suplementy jodu mogą powodować poważne skutki uboczne. Ale niektóre z nich mogą mieć pozytywne skutki. Mogą zapobiegać chorobom autoimmunologicznym. Niektóre badania pokazują również, że suplementy jodu mogą nawet pomóc w leczeniu nadczynności i niedoczynności tarczycy. Ważne jest jednak, aby skonsultować się z lekarzem, jeśli podejrzewasz u siebie niedoczynność tarczycy.

Oprócz funkcji tarczycy, niedobór jodu ma wiele innych powikłań. Na przykład, kobiety w ciąży są na zwiększone ryzyko niedoboru. Weganie i osoby, które nie spożywają soli jodowanej, są w grupie wysokiego ryzyka niedoboru jodu. Posiadanie niskiego poziomu jodu w organizmie może prowadzić do wielu problemów, w tym poronienia, urodzenia martwego dziecka i opóźnienia umysłowego. Ciężki niedobór jodu podczas ciąży może spowodować kretynizm, chorobę neurologiczną charakteryzującą się niepełnosprawnością intelektualną i spastycznością ruchową.

Jod jest minerałem niezbędnym do produkcji hormonów tarczycy. Osoba z niedoczynnością tarczycy potrzebuje jednak odpowiedniego spożycia jodu, który znajduje się w wodorostach, soli i niektórych wzbogaconych produktach spożywczych. Jeśli podejrzewasz niedobór tarczycy, najlepiej skonsultuj się z lekarzem przed przyjęciem jakichkolwiek suplementów.

Cynk

Uzupełniająca dawka cynku może pomóc osobom z niedoczynnością tarczycy, zwłaszcza tym, których poziom w surowicy jest niski. Ten minerał jest ważny dla funkcji tarczycy, ponieważ jest wymagany przez receptor T3 do potwierdzenia jego konformacji. Chociaż dokładny mechanizm pozostaje niejasny, niedobór cynku może przyczynić się do rozwoju niedoczynności tarczycy. Istnieje również kilka innych stanów niedoczynności tarczycy, które mogą skorzystać z przyjmowania cynku. Oto kilka powodów, dla których warto rozważyć przyjmowanie cynku.

Oprócz bycia ważnym katalizatorem, cynk pełni również ważne role w tarczycy. Ten minerał wspomaga produkcję hormonów tarczycy poprzez regulację hormonu uwalniającego tyreotropinę i hormonu stymulującego tarczycę. Hormony tarczycy nie są produkowane bez cynku, więc jego niedobór może prowadzić do niedoczynności tarczycy. Niedobór cynku może wpływać na poziom zarówno TSH, jak i T4, a suplementy cynku mogą pomóc w poprawie produkcji hormonów tarczycy.

Wiele problemów z tarczycą może być nasilonych przez brak cynku. W rzeczywistości osoby z niedoczynnością tarczycy często nie zauważają żadnej poprawy w swoich objawach. Leki na tarczycę są zwykle oparte na T4, więc suplement z dużą ilością cynku może pomóc. Jeśli jesteś na suplement, wybierz preparat glicynianu cynku. Przyjmowanie więcej niż 30 mg dziennie nie jest zalecane.

W jednym badaniu poziomy witaminy C i cynku były skorelowane z chorobami tarczycy. Jednak poziomy witaminy C i Se nie korelowały z funkcją tarczycy w grupie kontrolnej. Badacze nie znaleźli związku między niskim poziomem Zn a niskim poziomem w surowicy u pacjentów z łagodną chorobą tarczycy. Chociaż wyniki były niespójne, poziomy witaminy C i Se były znacząco niższe u pacjentów z rakiem brodawkowatym tarczycy i podostrym zapaleniem tarczycy.

W niedawnym badaniu stwierdzono, że cynk ma aktywność przeciwwirusową wobec wirusa HSV-2. Tlenek cynku hamuje wejście wirusa HSV-2 do komórek docelowych. Może to zapobiegać rozprzestrzenianiu się wirusa pomiędzy zakażonymi komórkami. Inne badania wykazały, że cynk hamuje replikację rinowirusa, co wspiera ideę, że cynk może być przydatny w zapobieganiu rozprzestrzeniania się choroby. Ten minerał został włączony do leczenia różnych stanów chorobowych, w tym choroby Hashimoto.

Selen

Istnieje kilka korzyści z suplementacji selenu, w tym zwiększenie układu odpornościowego, zdrowie włosów i paznokci oraz wspieranie zdrowej tarczycy. Jest to minerał, który często jest łączony z witaminami antyoksydacyjnymi i znajduje się w wielu suplementach. Selen znajduje się w selenoproteinach i enzymach, i jest uważany za bezpieczny dla większości ludzi w umiarkowanych ilościach. Selen może poprawić metabolizm glukozy, a także może zapobiegać chorobom serca i nowotworom.

Naukowcy stwierdzili, że selen może pomóc w zapobieganiu wystąpieniu chorób autoimmunologicznych tarczycy, takich jak zapalenie tarczycy typu Hashimoto. Nowe badanie sugeruje, że suplementy selenu mogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób tarczycy u kobiet z autoimmunologiczną chorobą tarczycy. Badanie zostało przeprowadzone na kobietach w ciąży, którym podawano suplementy selenu, a następnie badano po porodzie. Suplementacja selenem była ochronna przed autoimmunizacją tarczycy u obu płci.

Oprócz wspierania funkcji tarczycy, selen może również pomóc w zapobieganiu przyrostowi masy ciała u osób z niedoczynnością tarczycy. Ponieważ wspiera syntezę i metabolizm hormonów tarczycy, selen może również pomóc w zmniejszeniu produkcji przeciwciał przeciwko peroksydazie tarczycowej, która jest krytycznym enzymem w produkcji hormonów tarczycy. Selen można znaleźć naturalnie w wielu pokarmach, w tym w rybach, orzechach brazylijskich i warzywach. Możesz również rozważyć przyjmowanie suplementów selenu, jeśli jesteś poza tym zdrowy.

U osób z problemami z tarczycą mogą wystąpić powiększone gruczoły tarczowe i guzki nazywane guzkami. Guzki te są nieszkodliwe, ale należy skonsultować się z lekarzem w celu dalszej oceny. Oprócz problemów z tarczycą, selen pomaga zapobiegać rozwojowi raka. Ten minerał jest niezbędny do procesu detoksykacji organizmu. Jest on kluczowym składnikiem selenoprotein. Enzymy niezbędne do tego procesu są odpowiedzialne za przekształcanie T4 w T3.

Oprócz wielu korzyści, selen jest również niezbędnym mikroelementem dla syntezy i funkcji hormonów tarczycy. Współpracuje z jodem, aktywując trzy zależne od selenu dejodynazy jodotyroninowe. Podczas gdy niedobór selenu jest stosunkowo rzadki w Stanach Zjednoczonych, jest powszechny w Chinach i reszcie świata. Należy zauważyć, że niedobór selenu jest związany ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na raka, choroby serca i niedoczynność tarczycy.

Witamina D

Wśród innych korzyści, suplementacja witaminą D przy niedoczynności tarczycy może również pomóc w regulacji poziomu T3 w surowicy. Badania wykazały, że witamina D może zmniejszać stężenie przeciwciał przeciwko tyreoglobulinie i peroksydazie tarczycowej. Jednak wyniki tych badań nie były istotne klinicznie. Potrzebne są dalsze badania, aby określić dokładną rolę witaminy D w autoimmunologicznej chorobie tarczycy. W niniejszym artykule omówiono korzyści i ryzyko związane z suplementacją witaminy D w przypadku niedoczynności tarczycy.

W tym badaniu 34 kobiety z HT podzielono na dwie grupy na podstawie preferencji. Osiemnastu kobietom podawano suplementy witaminy D, a szesnastu nie. Spadek miana przeciwciał był istotny statystycznie tylko w przypadku subklinicznej niedoczynności tarczycy i w dużej mierze zależał od poziomu wyjściowego kobiet. Tak więc badanie to nie dostarczyło ostatecznych dowodów na korzyści płynące ze stosowania witaminy D w przypadku niedoczynności tarczycy.

W innym badaniu greckie pacjentki rasy kaukaskiej z HT i hipowitaminozą D otrzymywały suplementację witaminą D3. Poziomy anty-TPO spadły znacząco po miesiącu leczenia witaminą D. W tym samym badaniu Chaudhary i wsp. losowo przydzielili pacjentów z AITD i niskim poziomem witaminy D do przyjmowania wapnia w dawce 500 mg/dzień. W obu grupach suplementacja witaminą D3 zmniejszyła poziom anty-TPO w surowicy.

Suplementacja witaminą D może pomóc pacjentom cierpiącym na niedoczynność tarczycy z niższym poziomem TSH. Suplementacja ta jest również skorelowana z wyższym poziomem wolnych T3 i T4 w surowicy. Oba te hormony tarczycy są ważne dla regulacji funkcji tarczycy. Dlatego kluczowe znaczenie ma poprawa poziomu tych dwóch hormonów w surowicy. Istnieją również pewne skutki uboczne związane z suplementacją witaminą D. Witamina D może pomóc w opanowaniu objawów niedoczynności tarczycy oraz w zapobieganiu lub leczeniu chorób tarczycy.

Chociaż witamina D jest ważnym składnikiem zdrowej diety, zbyt duża jej ilość może powodować działania niepożądane. Ponieważ witamina D jest witaminą rozpuszczalną w tłuszczach, ważne jest monitorowanie jej poziomu. Przyjmowanie zbyt dużej ilości witaminy D może prowadzić do hiperkalcemii. U pacjentów z chorobami nerek suplementacja witaminą D może powodować nadmierną kalcemię, natomiast substancja podobna do witaminy D – kalcytriol – może pogorszyć ten stan.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *