Jakie leki można przyjmować na bolące stawy?

Jakie leki można przyjmować na bolące stawy?

Istnieje kilka rodzajów leków, które mogą być stosowane w leczeniu bolesnych stawów, w tym NLPZ, dieta i suplementy diety oraz sterydy. Jeśli nie jesteś pewien, który rodzaj leku należy przyjąć, sprawdź ten przegląd. NLPZ to niesteroidowe leki przeciwzapalne, które zmniejszają stan zapalny i gorączkę. NLPZ są podzielone na dwie główne klasy: tradycyjne i na receptę. NLPZ na receptę blokują produkcję prostaglandyn, rodzaju enzymu, który powoduje zapalenie stawów.

Sterydy

Przy krótkotrwałej sterydoterapii w dużych dawkach, pacjenci mogą doświadczać palących parestezji i bólu stawów. Na szczęście istnieje kilka skutecznych sposobów na zminimalizowanie lub uniknięcie skutków ubocznych związanych z tym leczeniem. Aby uzyskać więcej informacji, przeczytaj poniższe informacje na temat wpływu sterydów na organizm. Dowiedz się, jak wybrać odpowiednią dawkę sterydów dla konkretnego schorzenia. Jeśli rozważasz podjęcie tego leczenia w przypadku przewlekłego bólu stawów, skonsultuj się z lekarzem, aby sprawdzić, czy ten lek jest dla Ciebie odpowiedni.

Dla wielu pacjentów wstrzyknięcia kortykosteroidów mogą być skuteczną metodą leczenia bolesnych stawów. Ponieważ kortykosteroidy są dostarczane bezpośrednio do miejsca zapalenia, mogą one przynieść ulgę w bólu na wiele godzin, dni, a nawet tygodni. Chociaż nie ma gwarancji, że zastrzyki sterydowe wyleczą podstawową przyczynę Twojego schorzenia, mogą one pomóc Ci wrócić do normalnego życia. Sterydy są często przepisywane pacjentom cierpiącym na stany zapalne, zwłaszcza te, w których występuje ograniczenie ruchu, takie jak choroba zwyrodnieniowa stawów i reumatoidalne zapalenie stawów.

NLPZ

NLPZ to leki, które skutecznie zmniejszają stan zapalny i zapewniają ulgę w bólu w przypadku wielu różnych rodzajów schorzeń reumatycznych, w tym choroby zwyrodnieniowej stawów i reumatoidalnego zapalenia stawów. Leki te są klasyfikowane zgodnie z ich specyficznym mechanizmem działania i okresem półtrwania w osoczu, a także ich selektywnością dla enzymów COX-1 w stosunku do COX-2. Są to kwasy organiczne, które wiążą się z białkami i mają niską wartość pK, co pozwala na zwiększoną akumulację w miejscach zapalenia i niższe poziomy w płynie maziowym. NLPZ mają również tendencję do gromadzenia się w płynie maziowym, gdzie ich stężenie jest bardziej stabilne niż w osoczu.

Chociaż NLPZ można przyjmować w przypadku dolegliwości bólowych stawów, długotrwałe stosowanie może mieć skutki uboczne. Może opóźniać gojenie się stawów i zwiększać ryzyko niewydolności nerek. Należy pamiętać, że stosowanie NLPZ w przypadku przewlekłego bólu było związane z gorszymi wynikami po operacji wymiany stawu. Jednakże NLPZ mogą również spowalniać proces artretyczny poprzez upośledzenie gojenia tkanek miękkich i zapobieganie odrastaniu kości.

Suplementy diety

Istnieje kilka różnych rodzajów suplementów diety na bolesne stawy. Niektóre z nich mają właściwości przeciwzapalne i są bardzo polecane przy zapaleniu stawów. Inne mogą mieć tylko niewielkie korzyści, ale wiele z nich jest wartych wypróbowania. Jednym z popularnych wyborów jest oliwa z oliwek, która zawiera przeciwzapalny związek zwany oleokantalem. Substancja ta jest naturalnie obecna w naszym organizmie i jest również dobra dla zdrowia stawów. Może złagodzić ból stawów i stan zapalny, a nawet może walczyć z rakiem.

Siarczan chondroityny i glukozamina to dwie popularne opcje. Glukozamina znajduje się w ludzkich tkankach łącznych, natomiast siarczan chondroityny pochodzi z chrząstek zwierzęcych. Oba są szeroko stosowane jako suplementy diety na ból stawów. Niektóre z nich są nawet połączone w jednej kapsułce. Potrzebne są dalsze badania, aby określić, który z tych suplementów jest najlepszy na zapalenie stawów.

Ćwiczenia

Chociaż ćwiczenia mogą pomóc w bólu spowodowanym przez zapalenie stawów, należy skonsultować się z dostawcą opieki zdrowotnej przed rozpoczęciem reżimu. Jeśli Twoje stawy są w stanie zapalnym, zaleca się ćwiczenia o umiarkowanej intensywności. Jeśli nie jesteś w stanie ćwiczyć z powodu bólu, zmniejszenie czasu siedzenia i zwiększenie poziomu aktywności może być korzystne. Możesz również ograniczyć czas spędzany na oglądaniu telewizji. Ale cokolwiek robisz, upewnij się, że jest to forma aktywności, która sprawia Ci przyjemność.

Przez kilka pierwszych sesji staraj się wykonywać ćwiczenia, które nie powodują bólu. Powoli zwiększaj intensywność ćwiczeń i w razie potrzeby rób przerwy. Należy również unikać wykonywania ćwiczeń, które powodują obrzęk lub ból w stawie. Należy unikać aktywności o dużej sile uderzenia, takich jak bieganie. Zamiast tego, bezpieczniejszymi opcjami są delikatna jazda na rowerze i aqua aerobik. Poświęcenie czasu na regularne wykonywanie tych czynności pomoże Państwu uniknąć problemów ze stawami.

Zastrzyki kortykosteroidowe

Chociaż zastrzyki kortykosteroidowe są powszechnie stosowane w leczeniu bolesnych stawów, nie są one pozbawione ryzyka. Kortykosteroidy mogą powodować poważne działania niepożądane, w tym przyrost masy ciała, owrzodzenia oraz wzrost stężenia glukozy i ciśnienia we krwi. Długotrwałe stosowanie kortykosteroidów może również prowadzić do osteoporozy i jaskry. W tym artykule omówione zostaną wady i zalety wstrzykiwania kortykosteroidów do bolesnych stawów.

Stosowane w przypadku bólu stawów, zastrzyki z kortykosteroidów mogą pomóc złagodzić dyskomfort i obrzęk spowodowany zapaleniem stawów. Zastrzyki łagodzą ból i obrzęk w dotkniętym stawie, a w celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia dyskomfortu często stosuje się niewielką ilość środka znieczulającego. Zastrzyki mogą złagodzić ból na kilka dni lub miesięcy, ale niektórzy pacjenci doświadczają powrotu bólu dwa do trzech dni po zabiegu. Dla tych pacjentów, zastrzyki kortykosteroidowe mogą okazać się korzystne przez wiele miesięcy.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *