Jakie leki można przyjmować przy chorobach nerwów?

Jakie leki można przyjmować przy chorobach nerwów?

Niektóre leki mogą powodować efekt uboczny znany jako ból neuropatyczny. Przyjmowanie więcej niż jednego rodzaju leków może mieć negatywne skutki, dlatego ważne jest, aby omówić wszystkie swoje obecne leki z lekarzem i farmaceutą. Należy również przejrzeć swoje dotychczasowe leki z farmaceutą za każdym razem, gdy rozpoczynasz przyjmowanie nowego leku. Może to pomóc w zapobieganiu powstawania niebezpiecznych interakcji lekowych. Jeśli pacjent podejrzewa, że może mieć tę chorobę, powinien omówić z lekarzem możliwości leczenia.

Ból neuropatyczny jest częstym skutkiem ubocznym stosowania niektórych leków

Niektóre leki na nerwy mogą powodować częsty skutek uboczny, zwany bólem neuropatycznym. Kiedy nerwy w pobliżu amputacji wysyłają nieprawidłowe sygnały do mózgu, wynikający z tego ból może być odczuwany w każdej części ciała. Leczenie bólu neuropatycznego ma na celu zidentyfikowanie podstawowej przyczyny bólu, a także zapewnienie ulgi w bólu i lepszej jakości życia. Niektóre z najczęstszych leków stosowanych w bólu neuropatycznym obejmują niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) oraz inne leki specyficzne dla neuropatii.

Przyczyny bólu neuropatycznego są różne, ale najczęstsze są choroby autoimmunologiczne, takie jak toczeń i zespół Sjogrena. Ponadto infekcje mogą również powodować to działanie niepożądane. Ból neuropatyczny jest zazwyczaj przewlekły i nie jest wyzwalany przez konkretne wydarzenie, takie jak uraz. Do zakażeń powodujących ból neuropatyczny należą: choroba z Lyme, wirus Epsteina-Barr, zapalenie wątroby typu B i C, trąd i HIV.

Opcje leczenia

Istnieje kilka opcji leczenia dla osób cierpiących na neuropatię obwodową. Niektóre zabiegi obejmują operację, taką jak usunięcie guza lub przecięcie nerwu. Inne zabiegi obejmują terapię fizyczną w celu poprawy osłabienia mięśni. W niektórych przypadkach, ludzie potrzebują wózka inwalidzkiego lub laski do chodzenia. Ból nerwu może być również zmniejszona poprzez zmniejszenie stresu. Pacjent, który ma guz na rdzeniu kręgowym lub masy w pobliżu niego może skorzystać z operacji. Inne metody leczenia są nieinwazyjne i mogą obejmować zmianę diety, regularne ćwiczenia lub rzucenie palenia i picia alkoholu.

Istnieje wiele leków na receptę na ból nerwów. Niektóre z nich mogą być uzależniające, inne nie. Naturalne środki zaradcze, takie jak akupunktura, mogą również pomóc w zmniejszeniu bólu nerwów. Suplementy diety mogą również pomóc w bólu nerwów, choć najlepiej najpierw omówić je z lekarzem. Podczas gdy niektóre leki mogą być uzależniające, są one ogólnie dobrze tolerowane i mogą złagodzić niektóre objawy. Jeśli nie tolerujesz silnych środków przeciwbólowych, rozważ przyjmowanie leków bez recepty.

Związki naturalne

Ostatnie badania wykazały, że związki naturalne są ważnym źródłem nowych jednostek chemicznych w leczeniu bolesnej neuropatii. Produkty naturalne służą jako szablony dla nowych związków chemicznych i mogą być wykorzystane do zrozumienia ich mechanizmów działania. Związki te mogą być skuteczne w leczeniu bólu neuropatycznego, stanów przewlekłych i innych bolesnych neuropatii. Niniejszy artykuł stanowi przegląd aktualnych badań nad związkami naturalnymi w zakresie chorób nerwów. W artykule podsumowano wyniki niedawnego przeglądu systematycznego.

Oprócz produktów naturalnych, stosowanie produktów naturalnych w leczeniu chorób nerwów jest również trendem w Stanach Zjednoczonych. Związki naturalne są postrzegane jako mniej niebezpieczne niż związki syntetyczne i coraz częściej stają się częścią codziennej diety populacji ogólnej. Są też coraz częściej stosowane we współczesnej medycynie, m.in. w lekach przeciwzapalnych i przeciwbólowych. Jak jednak działają związki naturalne? Przeanalizujmy niektóre z nich. W poniższej tabeli podkreślimy niektóre z ich zalet.

Leki przeciwdrgawkowe

Chociaż pierwotnie zostały opracowane do kontrolowania napadów padaczkowych, leki przeciwdrgawkowe mogą być również stosowane w leczeniu intensywnego bólu w chorobach nerwów. Leki te działają poprzez bezpośrednie oddziaływanie na tkankę nerwową i wydają się zmniejszać ból poprzez spowalnianie uszkodzeń nerwów. Niestety, leki przeciwdrgawkowe mają poważne skutki uboczne i powinny być stosowane z ostrożnością. Ważne jest, aby znać zalecenia swojego lekarza, jak również możliwe skutki uboczne.

Pierwszym rodzajem leków przeciwdrgawkowych jest Gabapentyna, która blokuje kanały Na+ w mózgu i hamuje wyładowania ektopowe. Gabapentyna, która hamuje aktywność neuronów, łagodzi ból w neuralgii popółpaścowej i neuropatii cukrzycowej. Ma również właściwości przeciwbólowe. Środki te mogą jednak nie być najlepszym wyborem dla każdego pacjenta.

Leki przeciwdepresyjne

Przez lata w leczeniu bólu neuropatycznego stosowano leki przeciwdepresyjne. Często są one uważane za leczenie pierwszego rzutu w takich zaburzeniach. Jednak to, czy leki przeciwdepresyjne są bezpieczne i skuteczne w leczeniu bólu neuropatycznego, jest kwestią dyskusyjną. Najnowsze badanie nie obejmowało pacjentów cierpiących na migrenę. Jak więc leki przeciwdepresyjne mogą być przydatne w przypadku chorób nerwów? Aby się tego dowiedzieć, przyjrzyjmy się podstawowej farmakologii tych leków.

Pierwotnie leki przeciwdepresyjne były stosowane w leczeniu depresji. Jednak obecnie są one stosowane w leczeniu przewlekłego bólu bez leżącej u jego podstaw depresji. Leki przeciwdepresyjne na ból działają poprzez zwiększenie ilości neuroprzekaźników w mózgu, które zmniejszają sygnały bólu. Nie działają one jednak natychmiast, i mogą trwać tygodnie, zanim efekty przeciwbólowe będą zauważalne. Dodatkowo, pacjenci mogą potrzebować leków przeciwzapalnych.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *