Jakie witaminy można brać na depresję?

Jakie witaminy można brać na depresję?

Jeśli jesteś w depresji, możesz rozważyć przyjmowanie pewnych suplementów. Twój lekarz może polecić Ci suplementy odpowiednie dla Twojej sytuacji. Świetnym wyborem są kwasy tłuszczowe Omega-3, witamina C, kwas foliowy i niacyna. Witaminy A i C są świetne dla zdrowia w ogóle, ale są one szczególnie pomocne w przypadku depresji. Witamina B complex jest również doskonałym wyborem. Witamina D jest ważną częścią twojej diety i jest niezbędna do utrzymania zdrowia twojego mózgu.

Zapraszamy do lektury artykułu, który jest owocem naszego partnerstwa z e-medycynapracy.pl

Kwasy tłuszczowe omega-3

W badaniu z 2004 roku stwierdzono, że kwasy tłuszczowe omega-3, takie jak EPA i DHA, są korzystne w zapobieganiu i leczeniu depresji. W porównaniu z osobami z grupy kontrolnej, osoby, które przyjmowały suplementy oleju rybnego doświadczyły średnio 64% redukcji objawów depresji. Wyniki badania nie były jednak na tyle ostateczne, aby stwierdzić, czy suplementy oleju rybnego rzeczywiście pomagają w leczeniu depresji. Chociaż istnieje wiele korzyści płynących z przyjmowania kwasów tłuszczowych omega-3, wyniki badań wciąż wymagają dalszych badań.

Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne przyjęło niedawno wytyczne dotyczące stosowania kwasów tłuszczowych omega-3 jako witaminy dla pacjentów z depresją. Wytyczne te dotyczą jednak szczególnie osób z zaburzeniami psychicznymi, ponieważ u tych osób występują zwiększone czynniki ryzyka chorób układu krążenia. Ponadto, wiele z powszechnie przepisywanych leków psychotropowych zostało powiązanych z chorobami układu krążenia. Konieczne jest więc, aby ci pacjenci szukali leczenia depresji za pomocą naturalnych, bezpiecznych metod.

Oprócz regularnego spożywania ryb, pacjenci cierpiący na depresję powinni włączyć do swojej diety suplementację omega-3. Zalecana ilość ryb dziennie to dwie do trzech porcji, ale pacjenci powinni być edukowani na temat tego, które gatunki ryb są najlepsze dla ich zdrowia. Ostatecznie, suplementy te mogą okazać się skuteczną terapią wspomagającą standardową farmakoterapię antydepresyjną. Przed rozpoczęciem jakiegokolwiek nowego leczenia warto porozmawiać z lekarzem.

Niedawne badanie przeprowadzone metodą podwójnie ślepej próby wykazało, że kwasy tłuszczowe omega-3, takie jak EPA i DHA, były skuteczniejsze niż placebo w leczeniu depresji. Należy jednak zauważyć, że dawki EPA i DHA nie są równe. EPA może być bardziej skuteczny w leczeniu depresji u osób z depresją o małym nasileniu. Podczas gdy EPA jest bardziej skuteczny niż DHA w leczeniu depresji, może nie być tak skuteczny u osób z nadwagą.

Witamina C

Suplementy diety, takie jak witamina C, mogą być przyjmowane w przypadku depresji w celu zmniejszenia objawów depresji. Przy wyborze suplementu należy skonsultować się z pracownikiem służby zdrowia. Należy dokładnie rozważyć dawkę i częstotliwość suplementacji. Dalsze badania powinny skupić się na substancjach, które są słabiej zbadane oraz na starannie dobranych dawkach i grupach osób. Poniżej przedstawiono kilka zaleceń dotyczących stosowania suplementów diety w depresji. Zalecenia te powinny pomóc Ci w podjęciu decyzji, czy witamina C jest odpowiednim wyborem w Twojej konkretnej sytuacji.

Chociaż istnieje coraz więcej badań łączących status witaminy C z nastrojem psychologicznym, badania nie wykazały jeszcze istotnego związku między suplementacją a nastrojem. W jednym z badań odnotowano jednak, że suplementacja znacząco obniżyła subiektywny stres wobec stresorów psychologicznych u osób zdrowych. Dodatkowo stwierdzono, że suplementacja witaminą C znacząco zmniejszyła objawy depresyjne u pracowników zmianowych. Choć nie są to jednoznaczne dowody, dobrze wiedzieć, że witaminę C można przyjmować w przypadku depresji.

Chociaż witamina C jest powszechnie zalecana w celu poprawy depresji, należy omówić to z pracownikiem służby zdrowia, aby upewnić się, że nie będzie ona kolidować z żadnymi obecnymi lekami. Może mieć jednak pewne działania niepożądane, dlatego ważne jest, aby wybierać wysokiej jakości suplementy wyprodukowane przez renomowane firmy. Niektóre mogą wchodzić w interakcje z lekami, które obecnie przyjmujesz. Podobnie jak w przypadku wszystkich leków, ważne jest, aby upewnić się, że suplement jest bezpieczny dla Ciebie i najlepszy sposób, aby uzyskać odpowiednią ilość dla Ciebie.

Ponadto upregulacja receptorów 5-HT2A/C może odgrywać istotną rolę w rozwoju depresji. Ponadto zmiany w poziomie kwasów tłuszczowych w mózgu mogą zmieniać system neuroprzekaźnictwa, co skutkuje zwiększeniem poziomu 5-HT2 i zmniejszeniem poziomu serotoniny i dopaminy. Wpływ suplementów z witaminą C na nastrój jest na tyle obiecujący, że powinny być one stosowane jako suplementacja w depresji.

Kwas foliowy

Podczas gdy kobiety mają większe ryzyko wystąpienia depresji, mężczyźni cierpiący na depresję nie stosują tak często suplementów kwasu foliowego. Ilość spożywanych suplementów witaminowych nie była istotna statystycznie, gdy wzięto pod uwagę status uczestników badania. Chociaż depresja jest często leczona za pomocą leków przeciwdepresyjnych, przyjmowanie kwasu foliowego może być korzystne dla osoby cierpiącej na depresję. Istnieją jednak zagrożenia związane ze stosowaniem kwasu foliowego.

CDC szacuje, że mniej niż jeden procent populacji ma niedobór kwasu foliowego. Chociaż suplementacja kwasem foliowym raczej nie poprawi depresji u każdego, to jednak powiązano ją z innymi korzyściami zdrowotnymi. W randomizowanym, kontrolowanym badaniu 127 pacjentów z pierwszym epizodem depresji otrzymywało albo fluoksetynę, albo placebo. Grupa przyjmująca fluoksetynę otrzymywała 20 mg kwasu foliowego dziennie.

W innym badaniu mniej niż 0,5% uczestników zgłosiło stosowanie suplementów witaminowych. Samodzielne raporty dotyczące stosowania suplementów witaminowych i mineralnych są jednak wysoce wiarygodne. Konieczne są jednak dalsze badania w celu określenia wpływu kwasu foliowego na depresję. Kwas foliowy może mieć korzystny wpływ na nastrój, ale istnieje również ryzyko. Dlatego kwas foliowy jest jedną z niewielu witamin, która jest bezpieczna do stosowania u osób z depresją.

Istnieje kilka czynników, które mogą wpływać na wpływ suplementacji kwasem foliowym na depresję. Jednym z ważnych czynników jest genotyp pacjentów. Kobiety, które miały genotyp MTHFR C677T miały większe ryzyko wystąpienia depresji i były chronione przez suplementację kwasem foliowym po 8 miesiącach ciąży. Efekt ten był najsilniejszy u kobiet, które miały genotyp C677T. Ten genotyp zmniejsza produkcję aktywnego L-metylofolianu i może być narażony na większe ryzyko niedoboru w czasie ciąży.

Niacyna

Jeśli cierpisz na depresję, możesz pomyśleć o przyjmowaniu suplementu witaminowego z niacyną. Witamina ta może znacznie poprawić Twój nastrój i złagodzić objawy depresji. Niacyna ma kilka korzystnych efektów, w tym reguluje poziom serotoniny w Twoim mózgu. Jako witamina, niacyna jest wysoce zalecana do promowania zdrowia serca i zmniejszania objawów depresji i niepokoju. Ale co dokładnie robi dla organizmu?

Niacyna odgrywa krytyczną rolę w funkcjonowaniu komórek, zwłaszcza w mózgu, kręgosłupie i obwodowej tkance nerwowej. Kiedy te części są zdrowe, można uniknąć wielu objawów niepokoju, niepokoju i depresji. Niacyna nie jest bez skutków ubocznych, w tym rumień, który może spowodować, że skóra będzie czerwona lub zarumieniona. W takich przypadkach możesz chcieć wziąć aspirynę 30 minut przed przyjęciem suplementu. Przyjmowanie dużych dawek niacyny może również spowodować uszkodzenie wątroby. Przyjmowanie suplementów dłużej niż jest to zalecane może spowodować wrzody na żołądku, uszkodzenie wątroby i inne skutki uboczne.

Według National Alliance on Mental Illness, szacunkowo 25 milionów dorosłych w Stanach Zjednoczonych cierpi na depresję. Choroba ta nie ma lekarstwa, więc lekarze zazwyczaj przepisują leki przeciwdepresyjne, aby kontrolować jej objawy. Jednak antydepresanty mogą mieć nieprzyjemne skutki uboczne, dlatego wiele osób decyduje się na stosowanie naturalnych metod leczenia, takich jak suplementy niacyny. W przypadku niedoboru, ważne jest, aby omówić wszelkie zmiany z dostawcą opieki zdrowotnej.

Niacyna może również zmniejszyć ryzyko rozwoju choroby Alzheimera. Kilka badań wykazało, że osoby, które przyjmują suplementy niacyny są na niższym poziomie ryzyka rozwoju tej choroby. Ponadto niacyna została powiązana ze zmniejszonym ryzykiem migreny i choroby lokomocyjnej. Może również pomóc osobom z wysokim cholesterolem w kontrolowaniu poziomu cukru we krwi. Działa również jako przeciwutleniacz. Jednak te efekty uboczne mają tendencję do zanikania z czasem.

Witamina D

Badania dotyczące stosowania witaminy D w przypadku depresji były ograniczone. Chociaż badania wykazały statystycznie istotny związek między poziomem witaminy D a objawami depresji u osób zdrowych, nie ustalono związku między witaminą D a depresją w depresji o znaczeniu klinicznym. Potrzeba więcej badań, aby potwierdzić pozytywny związek między poziomem witaminy D a objawami depresji. Niezależnie od tego, obecne badania wskazują na potencjalne korzyści z witaminy D dla depresji. Oto kilka wskazówek dla pacjentów z wywiadem depresji.

Jeśli masz depresję i brakuje Ci witaminy D w diecie, możesz rozważyć suplementację. Niektóre z dostępnych form witaminy D to gumy do żucia i łatwe do połknięcia kapsułki. Płynne multiwitaminy mogą również zawierać witaminę D. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie suplementy są stworzone tak samo. Niektóre suplementy witaminy D nie są tak silne jak inne, więc przed rozpoczęciem programu suplementacji należy porozmawiać z lekarzem.

W niedawno przeprowadzonym badaniu naukowcy przyjrzeli się wpływowi witaminy D na objawy depresji u kobiet w ciąży. Podzielili 169 kobiet na grupy, z których jedna otrzymywała suplementy placebo, a druga suplementację witaminą D od 26 do 28 tygodnia ciąży aż do narodzin dziecka. Osoby przyjmujące witaminę D na depresję zgłosiły zmniejszenie objawów depresyjnych. Wyniki te są zachęcające i mogą być pomocne dla pacjentów cierpiących na depresję. Witamina D nie jest idealnym rozwiązaniem dla każdego, ale może być użytecznym sprzymierzeńcem w walce z objawami depresji.

Naukowcy stwierdzili, że niski poziom witaminy D wiąże się ze zwiększonym wskaźnikiem występowania dużych zaburzeń depresyjnych u osób mieszkających w północnych szerokościach geograficznych. Warunki te charakteryzują się surową zimową pogodą z niewielkim lub żadnym dostępem światła słonecznego do skórnej syntezy witaminy D. Istnieje kilka mechanizmów, w tym zmniejszenie aktywności serotoniny, zwiększenie produkcji melatoniny i zmiany w rytmie okołodobowym. Wiek, płeć, BMI i współistniejące schorzenia neuropsychiatryczne mogą przyczynić się do zwiększenia ryzyka wystąpienia depresji.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *